YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Patrik'ten Ayasofya tehdidi
Fener Rum Patriği Bartholomeos, İstanbul’daki Ayasofya Müzesi’nin camiye çevrileceği yönündeki iddialara tepki gösterdi. Hristiyan dünyasının böyle bir durumda tek vücut olacağını iddia etti.
Patrik'ten Ayasofya tehdidi
06 Mart 2014 / 15:42 Güncelleme: 06 Mart 2014 / 15:43

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ayasofya'nın camiye çevrilmesine karşı tavırlarının net olduğunu böyle bir hareketin tüm Hıristiyan dünyası tarafından tepkiyle karşılanacağını iddia etti. Patrikhane'deki Aya Yorgi Kilisesi'nde gerçekleştirilen ayin sonrası cemaate yaptığı konuşmasında Ayasofya'nın camiye çevrileceği iddialarına değinen Patrik Bartholomeos, Ortodoksluğun birincil kilisesi olan Patrikhane'nin Ayasofya ibadete açılacaksa, kuruluş amacına hizmet ederek açılması gerektiğini söyledi.

Agos gazetesinden Yorgo Demir'in haberine göre; İstanbul'u ziyaret eden turistlerin başta Ayasofya olmak üzere birçok ören yeri ve anıtı gezmek fırsatını elde ettiklerini ifade eden Patrik Bartholomeos, "Ancak son dönemde Türk kamuoyunun bir kesiminde Ayasofya'nın camiye çevrilmesi yönünde bir meyil gözlemleniyor. Kilise olarak biz buna karşı durmaktayız. Bizimle beraber böyle bir olasılık karşısında tüm Hıristiyan dünyası mezhep farkı tanımaksızın yekvücut olup tepkisini ortaya koyacaktır" dedi.

Patrik Bartholomeos, "Ayasofya'nın Tanrı'nın ibadetine açılması söz konusu ise mutlak surette Hıristiyan inancının ibadetine açılması gereklidir, zira kuruluş amacı, kilise olarak hizmet vermektir. Ayasofya'ya sahip çıkmaktayız, Ortodoks ve Helen dünyası olarak da bizim en kutsal değerlerimizdendir" diyerek sözlerini noktaladı.

 

SABAH

09:52
 // Recep Özdemir
Bu milletin Ayasofya camiinde alnı secdeye değecek. Buna 1453 te engel olamadınız yine engel olamayacaksınız......
07 Mart 2014 09:52
Ayasofya kimdeyse mühür onda!
 // mansur
Küstah insanlardan küstah sözler duymak hiç şaşırtmadı beni...
...
06 Mart 2014 Perşembe 22:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler