YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Patlamaya çok yönlü soruşturma
Patlamaya çok yönlü soruşturma
12 Şubat 2013 15:19
Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamada hayatını kaybeden 4 Türk toprağa verilirken, olaya ilişkin soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor.

 

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamada hayatını kaybeden Hasan Dağ (18), Ahmet Taş (36) ile Ali Sille'nin (29) cenazeleri Reyhanlı Asri Mezarlığı'nda, İbrahim Yalçınkaya'nın (15) cenazesi de Nergizli köyünde toprağa verildi.
 
Patlamada ölen Suriyelilerin cenaze işlemlerinin ise savcılığın çalışmalarının ardından tamamlanacağı öğrenildi.
 
Ölenlerin sayısı 14'e çıktı
 
Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, patlamada ölenlerin sayısının 14'e çıktığını bildirdi.
 
Patlamaya ilişkin birçok ihtimal bulunduğunu, her birinin üzerinde ayrı ayrı durulduğunu belirten Güler, patlatılan aracın panelvan değil, gri renkli bir araç olduğunu bildirdi.
 
Hepsi araştırılıyor
 
Güler, araçtan inen 3 şüpheli bulunduğunu ifade ederek, ''Görüştükleri, aradıkları, onları yönlendirebilecekler... Hepsi araştırılıyor'' şeklinde konuştu.
 
Görüntülerde bir kişinin Türkiye'ye, 2 kişinin Suriye'ye gidip gitmediğinin sorulması üzerine Güler, ''Açık açık görüntülerde var. Onların, Türkiye'ye girenin kimlik tespitine çalışıyoruz'' karşılığını verdi.
 
Bilgiler değerlendiriliyor
 
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü ve Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı ile ayrıca emniyet ve istihbarat birimlerinin eldeki bilgileri değerlendirdiklerini belirten Güler, ancak adli yetkilinin Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı olduğunu, şu anda 2 Cumhuriyet savcısı ile bir başsavcının nezaretinde çalışıldığını söyledi.
 
Çok soru işaretleri var
 
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, patlamanın, alışveriş ve Suriye'ye gönderilen insani yardımların yüklendiği, boşaltıldığı alanda meydana geldiğini söyledi.
 
Atalay, saldırının neden o noktada gerçekleştiğine ilişkin bir öngörü olup olmadığı sorusuna ''İyice olay aydınlanmadan, belirginleşmeden erken ifadeler kullanmamak lazım. Onu biraz beklemek lazım. Çok soru işaretleri var. Onların hepsi araştırılacak'' yanıtını verdi.
 
2. Ordu Komutanı'ndan inceleme
 
2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde patlamanın meydana geldiği Cilvegözü Sınır Kapısı'nda incelemede bulundu.
 
Orgeneral Mendi, beraberindeki heyetle patlamada yaralanan ve Antakya Devlet Hastanesi'nde tedavileri devam eden yaralıları ziyaretinin ardından Cilvegözü Sınır Kapısı'na geldi.
 
Patlamanın olduğu yerde incelemelerde bulunan Mendi, yaklaşık bir saat süren incelemesinin ardından bölgeden ayrıldı.
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler