YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Patlamada çıkan yangın kontrol altına alındı
Patlamada çıkan yangın kontrol altına alındı
Patlamada çıkan yangın kontrol altına alındı
29 Ağustos 2008 / 16:30 Güncelleme: 29 Ağustos 2008 / 00:00


Kırıkkale'de MKE Barut Fabrikasında meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 3'e yükseldi. İl Milli Savunma Bakanı Gönül, 17 kişinin de yaralandığını söyledi.


Kırıkkale Valisi Mustafa Bahrettin Demirel olay yerinde yaptığı incelemenin ardından 2 işçinin hayatını kaybettiğini, 14 işçinin de yaralı olduğunu söyledi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül olay yerinde inceleme yapmak için Kırıkkale'ye geldi. Gönül incelemelerinin ardından 2 işçinin öldüğünü 17 kişinin de yaralandığını söyledi.


HAYATINI KAYBENLERİN SAYISI 3 'E ÇIKTI


Kırıkkale Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Öncel, hastanelerine 1'i ağır 6 yaralının geldiğini belirtti. Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Hüdaver Nurlu da küçük yaralanmalar dahil 16 kişinin hastanelerine geldiğini ve hayati tehlikelerinin söz konusu olmadığını söyledi.


Patlamada ağır yaralanan bir işçi, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. böylece ölenlerin sayısı 3'e çıktı


ÖLENLERİN İSMİ


Fabrikada 150 civarında işçi çalıştığı, patlamanın olduğu dakikalarda işçilerin çay molası verdiği, eğer çalışma saatine denk gelseydi olası ölü-yaralı sayısının daha fazla olabileceği öne sürüldü. Patlamada taşeron olarak çalışan boyacı Musa Pehlivanlı ve işçisinin öldüğü öğrenildi. .


İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ŞENGÜL: YARALI SAYISI 27''


 Kırıkkale Sağlık Müdürü Dr. Yalçın Şengül, MKE Barut Fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından hastanelere 27 yaralı getirildiğini bildirdi.


Şengül, yaptığı açıklamada, patlamanın ardından hastanelere intikal etmiş 27 yaralı bulunduğunu, yaralıların kimliklerinin tespitine ilişkin çalışmaların sürdüğünü söyledi.


Şengül, şu ana kadar hastanelere intikal etmiş ölü bulunmadığını ifade etti.


 Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu


Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü silah, mühimmat, roket, araç ve gereç ihtiyaçlarını karşılayan devlet kuruluşudur. Uzun süre MKE kısaltmasını kullanmıştır.


Osmanlı'da bu kurum Tophane'i Hümayun adıyla hizmet vermekteydi. 1921 yılında "Askeri Fabrikaları Umum Müdürlüğü" haline dönüştürülmüştür daha sonra ise "Makine Kimya Endüstrisi Kurumu" adını almıştır


Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumuna Ait Fabrikalar


MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası (Kırıkkale)
MKE Barut Fabrikası Müdürlüğü (Kırıkkale)
MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğü (Çankırı)
MKE Gazi Fişek Fabrikası (Ankara)
MKE Hurda İşletmesi (Ankara)
MKE Kapsül Fabrikası (Ankara)
MKE Maksam Makina ve Maske Fabrikası (Ankara)
MKE Mühimmat Fabrikası (Kırıkkale)
MKE Pirinç Fabrikası (Kırıkkale)
MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası (Ankara)
MKE Silah Fabrikası (Kırıkkale)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler