YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paşa'nın itirafları beni sarstı
Güreş'in ifadeleri, Bitlis'in oğlu Tarık Bitlis'i sarstı Güreş'in "ABD'li şirket baskı yaptı, bir orta yol bulduk, 'buzlanma' dedik" şeklindeki açıklamalarını okuduğunda şok olduğunu söyleyen Tarık Bitlis, "Bu olayın aydınlatılması artık bir zaruret halin
Paşa'nın itirafları beni sarstı
05 Şubat 2012 / 10:45 Güncelleme: 05 Şubat 2012 / 10:47

 

90'lı yılların ilk yarısında Türkiye, üst düzey sivil ve askeri yöneticilerin ölümlerine tanıklık etti. O dönem kayıtlara bir 'uçak kazası' olarak geçen, ancak yakın tarihimizde bir suikast olduğu yönünde genel kabul gören olaylardan biri de 17 Şubat 1993'te dönemin Jandarma Genel Komutanı'nın da içinde bulundu uçağın Ankara'da düşmesiydi. Orgeneral Eşref Bitlis ve yanındakilerin şehit olmasına neden olan kazanın nedeni, yetkililerce 'pilotaj hatası' ve 'buzlanma' olarak açıklanmıştı. Ancak son günlerde gelişen olaylar, Yeni Şafak'ın ortaya çıkardığı yeni itiraflar, uçağın aslında birileri tarafından 'düşürüldüğü' kanaati uyandırdı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in düşen uçağı üreten firmanın etkisiyle 'yeterli araştırma yapmadan rapor hazırladıkları' şeklindeki ifadesinin deşifre olması en çok da Eşref Bitlis'in oğlu Tarık Bitlis'i heyecanlandırdı. Yeni Şafak'a konuşan Bitlis, Güreş'in açıklamaları ile adeta şok geçirdiğini, babasının ölümüne neden olan uçak düşme olayının aydınlatılmasının artık bir zaruret halini aldığını kaydetti.

SUİKASTIN ÜZERİNE GİDİLMEDİ

Babasını taşıyan uçağın havalandıktan kısa bir süre sonra düşmesi olayının büyük bir olasılıkla 'suikast' olduğunu dile getiren Bitlis, olayla ilgili bugüne dek yeterli araştırmanın yapılmadığını belirtti. Aynı uçakta vefat eden diğer subayların ailelerince açılan davalar sonucu olayın 'buzlanma' ya da 'pilotaj hatası' ile ilgili olmadığı yönünde bulgular elde edildiğini hatırlatan Bitlis, "Son açılan dava hariç devlet olaya hiç ilgi göstermedi" dedi.

OKUDUĞUMDA ŞOK OLDUM

Tarık Bitlis şunları söyledi: "Doğan Güreş'in ifadeleri çok vahimdir. Okuduğumda şok oldum. 'Biz bu olayı araştırırken gerekli incelemeleri yapmadık, yapamadık. Üzerimizde baskı vardı' deniyor. TSK üzerinde bir uçak firmasının 'size bir daha uçak satmayız' sözü nedeniyle soruşturmada kamuoyunu rahatlatacak bir çözüm bulunduğu ifade edilmektedir. Bu baskılar ne kadar devam etmiştir?"

 

'Tüylerim diken diken'

TSK'nın o dönemdeki bazı soruşturmaları engelleyen yabancı firmaların olup olmadığının ortaya çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Tarık Bitlis, "TSK'nın yapacağı soruşturmalarda ticari firmaların, özelikle ABD firmalarının bu konudaki yaptırımları ya da beklentileri devam etmiş midir ya da halen devam etmekte midir? Bunun cevabı 'sözler maksadını aşmış' ile geçiştirilemez. Eğer burada ifadede bir yanlışlık varsa bu düzeltilmelidir. Yoksa bu sorular devam eder. O dönemde yapılan bütün hadiselerdeki her karanlığın ardından 'bir firma soruşturmayı kapattı mı?' sorusu akla gelir" diye konuştu. Olayın aydınlatılmasını uçağı Türkiye'ye satan ABD'li firmanın engellediği iddiasının tüylerini diken diken ettiğini kaydeden Bitlis, "Böyle bağımlı zihniyet hakikaten insanın tüylerini ürpertiyor. Gerçek mutlaka açığa çıkarılmalı" ifadesini kullandı. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler