YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Paşalara dava açılacak gibi"
"Paşalara dava açılacak gibi"
07 Aralık 2009 09:01
Darbe planladıkları iddiasıyla Ergenekon savcıları tarafından 10 saat sorgulanan 3 eski kuvvet komutanının serbest bırakılmalarını hukukçular yorumladı

2003-2004 döneminde darbe planladıkları iddiasıyla Ergenekon savcılarınca 10 saat sorgulanan 3 eski kuvvet komutanının serbest bırakılmasını hukukçular yorumladı. Hukukçular, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı E. Orgeneral Aytaç Yalman, Hava Kuvvetleri Komutanı E. Orgeneral İbrahim Fırtına ile darbe günlüklerini yazdığı iddia edilen Deniz Kuvvetleri Komutanı E. Oramiral Özden Örnek’le ilgili her an yeni bir gelişme yaşanabileceğini ifade etti. İşte görüşler:

PAŞALARI ESKİ TCK KURTARDI

AHMET GÜNDEL (Emekli Yargıtay Savcısı): Planların yapıldığı 2003-2004’te eski TCK yürürlükteydi. Darbe planı yapmak suç teşkil etmiyordu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcığılı da bu üç komutan ile Eruygur arasında bir çizgi çekmişti. Erguryur hakkında kamu davası açmış, üç komutanın olayını da ayırmıştı. Üç komutanın serbest bırakılması günlüklerinin ya da darbe girişiminin olmadığı anlamına gelmez. Bu girişim 1 Haziran 2005’ten sonra yürürlüğe giren yeni TCK’dan sonra olsaydı durum daha farklı olurdu.

KAMUOYU VİCDANI RAHATLATILMALIYDI

PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ: Bu kadar bariz bazı delillerden bahsedildi ama sorgulamadan tutuklama kararı çıkmadı. Bu durumu şuna bağlıyorum, galiba komutanlar için kaçma tehlikesi olmadığı kanaatine varıldı. Ama ağır suçlarda buna rağmen kaçma tehlikesi olmasa bile tutuklama yapılır. Dava açılacak görülüyor. En azından bu kadar ağır bir suçlama için tutuklama kararı verilmeli ve kefalet ile serbest bırakılma yoluna gidilmeliyidi. Böylece kamuoyu vicdanı rahatlardı.

TUTUKSUZ YARGILANIP MAHKUM OLAN VAR

KAZIM BERZEG (AİHM avukatı): Ne sorular soruldu ne yanıtlar verildi bilmiyoruz. Darbe planlarının gerçek olduğu belli. Sadece 2003-2004’te değil daha önce de darbe hazırlıkları oldu. Şahsi olarak gerçek olduğunu düşünüyorum. Tutuklanmamış olmaları beraat edecekleri ya da isnat edilen suçlardan suçlu olmadıkları anlamına gelmez. Tutuklanmayarak dava sonunda mahkum edilenler vardır. O nedenle tutuklamaistenmemesi savcının dava açmayacağı ya da dava sonunda mahkum olmayacaklar anlamına gelmez.

DOSYALARI ANKARA’YA GİDEBİLİR

SÜRPRİZ ŞEYLER DE OLABİLİR

BİLAL ÇALIŞIR (Boğaziçi Hukukçular Derneği Başkanı): Komutanların şüpheli sıfatıyla ifadeleri alındı. Yeni bir delil bulunması halinde savcılık ifadelerini alıp tutuklanmaları ihtimaliyle mahekmeye sevk edebilir. Savcı elindeki delilere göre dava da açabilir ya da takipsizlik kararı da verebilir. Neticede gizli bir soruşturma sürüyor. Savcıda hangi deliller olduğunu ve bu serbest bırakılmanın nedenini bilemeyiz. Zamanla sürprizler olabilir.

DAVA AÇILACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR

METE GÖKTÜRK (Eski DGM Savcısı): Şu noktadan itibaren iki ihtimal var. Ya dava açılacak ya da takipsizlik verilecek. Ayrıca soruşturma devam ederken yeni kanıt bulunursa Dursun Çiçek gibi yeniden sorguya alınırlar. Dava açılacak gibi görülüyor. Komutanların davası Ergenekon’la ilişkilendirilirse İstanbul’da ama darbe ile ilişkilendirilirse suç Genelkurmay Karargahı’nda Ankara’da işlendiğinden dosyanın Ankara’ya gönderilme ihtimali de bulunabilir.

Star
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler