YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paşa, protokolü kırdı geçirdi...
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki devir teslim töreni renkli görüntülere sahne oldu. Metin Ataç'ın espirili konuşması protokolü kahkaha krizine soktu
Paşa, protokolü kırdı geçirdi...
27 Ağustos 2009 / 08:03 Güncelleme: 27 Ağustos 2009 / 00:00

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki devir teslim töreni renkli görüntülere sahne oldu. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç görevini Oramiral Uğur Yiğit’e devrettiği törende esprileriyle dikkat çekti.


Son günlerde “Kürt açılımı” nedeniyle gerginleşen siyaset Ataç’ın esprileriyle yumuşadı. Törene katılan Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Şahin, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un kahkalar atmasına neden olan Ataç’ın esprileri şöyle:

Deniz Harp Okulu’nda Hamdi Bey vardı. Elbiseleri ebadına göre 3-4 numara diye tayin ederdi ve tıpatıp üzerine otururdu elbiseler. Tabii sıra bana geldiğinde Hamdi Bey bir bocaladı. Tabii ben o zaman ben bu kadar boylu poslu değilim. Aşağı yukarı şöyle... Hamdi Bey 1 numara mı desin, tabi 0 numara yok. 1 numara dedi ve elbiseyi alıp giydiğimi hatırlıyorum. Aynaya baktığımda kendimden korktum. Bir canlı türü olmuştum. Hani bir romancının dediği gibi canlılar 3’e ayrılır: İnsanlar hayvanlar, denizciler... Kollarım çok uzundu yani çocukluğumda annemi hatırlarım hani seneye de giysin diye uzun alırdı. Aynen o şekilde. Ama nereden bilebilirdim o elbise yıllar içerisinde üzerime oturacak, beni sımsıkı saracak.

İşte Ataç’ın espri dolu o konuşması...

Ben denizi sevmiştim. İlk aşkım vatan aşkıydı, ikinci aşkım deniz aşkı oldu. Üçüncü aşkımı biliyorsunuz.

Değerli büyüğüm Koçman Paşa o zaman tatbikattaydı beni oraya götürdü. Helikopterle Kandilli’ye indik. Ve doğru okuluma gittim çocuklar şaşırdı beyaz elbiseli... Beni evliya zannettiler, gökten indik ya... Ellerini sürdüler sen nesin dedilyer ben dedim anlamadılar denizci generalim dedim anladılar.

Ayrılırken son bir duam var: Allah, Türk Deniz Kuvvetlerini her türlü kötülüklerden, fenalıklardan, kuru iftiralardan korusun ve onu daima muzaffer kılsın. Arz-ı veda ediyorum.

Ataç’ın son sözleri, irtica belgesiyle gündeme gelen Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek’i akıllara getirdi. Cumhurbaşkanı Gül geldiğinde salonda bulunan bazı sivillerin ayağa kalkmadığı, Ergenekon sanığı olarak gözaltına alındıktan sonra serbest kalan MGK eski Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç’ın da protokolde Başbuğ’un hemen arkasında oturduğu törenin dikkat çeken notlarındandı. Bu arada Tören konuşmaları sırasında Gül, Şahin, Erdoğan ve Başbuğ’un konuşmaları dinlerken elleri ile yaptıkları hareketler dikkat çekti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler