YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Paşa paşa yargılanıyorlar'
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 'Bu 12 Eylül darbecileri yargılanamaz' diyorlardı. Yargılanıyor mu, yargılanmıyor mu? Hem de paşa paşa yargılanıyor, paşa paşa...' dedi.
'Paşa paşa yargılanıyorlar'
26 Haziran 2011 / 17:22 Güncelleme: 26 Haziran 2011 / 17:32

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kavmiyetçilik ve ırkçılık üzerinden yapılan siyasetin, kimseye yarar sağlamayacağını söyledi.

12 Haziran'da yapılan milletvekili seçimlerinde, AK Parti'ye verilen destekten dolayı Erzurum'da teşekkür ziyaretlerini sürdüren Akdağ, Karayazı, Karaçoban ve Hınıs ilçelerinde düzenlenen toplantılarda, vatandaşlarla bir araya geldi.

Akdağ, Karayazı ilçesindeki bir çayevinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, bir sonraki seçimlerde Erzurum'un AK Parti'ye oy veren iller arasında birinci parti olacağını söyledi. Partisinin başarısını artırdığını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde üç dönem üst üste oyunu artırarak iktidara gelen bir başka partinin olmadığını ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:

''Ülkede kavmiyetçilik ve ırkçılık üzerinden yapılan siyaset, kimseye yarar sağlamayacaktır. Kavmiyetçilik ve ırkçılık üzerinden yapılan siyasetin ne Karayazı'ya, ne Erzurum'a, ne Türkiye'ye, ne de bizim bölgemize faydası olur. Bu şekilde yapılan gerginlik siyasetleri, şiddet içeren siyasetler, sadece gözyaşı getirir, huzursuzluk getirir, verimsizlik getirir ve bizim kalkınmamızın önüne engel olur.''

Akdağ, ülkede gerginlik yapmaya çalışanların bulunduğunu belirterek, ''Bu memlekette kim gerginlik yapıyorsa, kim bu memlekette molotofkokteyli atıyorsa, kim bu memlekette şiddete başvuruyorsa, bu memleketin zararına çalışıyor demektir. Benim bu genç yavrularımın, genç kardeşlerimin geleceğini karartıyor demektir'' diye konuştu.

Recep Akdağ, konuşmasında kavmiyetçilik ve ırkçılıktan insanların uzak durması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Kavmiyetçilik, ırkçılık belasından kendimizi uzak tutacağız, ister Kürt olalım, ister Türk olalım. Bu milletin en büyük belası budur ve bu, bizim inancımızda yasaktır. Ta Veda Hutbesi'nde bizim Peygamber-i Zişan Efendimiz 'Ayaklarımın altına aldım' diyor. Onun için bir Türk, Türk kavmiyetçiliği yapıyorsa, Türk ırkçılığı yapıyorsa bizden uzaktır. Bir Kürt, Kürt kavmiyetçiliği yapıyorsa, Kürt ırkçılığı yapıyorsa bizden uzaktır. Allah korusun hak arama adına bu memleketi kan gölüne çevirmek isteyenler var. Bunlara fırsat veremeyiz. Bunlara fırsat verdiğimiz zaman neler olduğunu geçmişte gördük ve kimsenin, siz değerli Karayazılı kardeşlerimi istismarına da lütfen fırsat vermeyin.''


-''MOLOTOFKOKTEYLİ ATMAKLA MEMLEKET KALKINMAZ''-


Sağlık Bakanı Akdağ, daha sonra karayoluyla Karaçoban ilçesine geçerek, burada partisinin ilçe başkanlığı tarafından bir çayevinde düzenlenen toplantıda vatandaşlarla bir araya geldi. Akdağ, burada yaptığı konuşmada, kendileri nazarında siyasetin millete hizmet etme noktasında bir araç olduğunu vurguladı.

Ülkede bazı çevrelerin tehdit ve zorbalıkla esnafa kepenk kapattırdığını dile getiren Akdağ, ''Gerginlikle, zorbalıkla, tehditle, molotofkokteyli atmakla, bomba atmaktan, kepenk kapatmaktan, bunlardan memleket kalkınmaz. Bunlardan hiçbirimize hayır gelmez. İçinizde esnaflar var, kim kepengini bir gün kapatmak ister. 'Çoluk çocuğuma ekmek parası götüreceğim, niye kapatayım kepengimi', öyle mi, değil mi  Siz şimdi bizden hizmet bekleyin. Şimdi siz AK Parti'den, şimdi siz Recep Tayyip Erdoğan'dan hizmet bekleyin'' diye konuştu.

Akdağ, memlekette federasyon olmaktan, ayrı devlet olmaktan bahsedenlerin bulunduğuna vurgu yaparak, ''Buna ne ihtiyacımız var bizim. Ağrımayan başımızı niye ağrıya sokacağız. Allah'a şükür bizim ezanımız, bayrağımız, vatanımız, milletimiz, tarihimiz, şehitlerimiz bunların hepsi bir değil mi  Birbirimizin kardeşiyiz ya. Değerli Karaçobanlılar, bir tane farkımız var: Sen Kürtçe konuşuyorsun, ben Türkçe konuşuyorum, anamdan öğrendiğim dil olarak. Bu kadar küçük bir farktan dolayı biz birbirimizden nasıl ayrı düşeriz ya. Biz buna razı değiliz.''

Terör örgütü tarafından kandırılan çocukların geleceklerinin karartıldığını dile getiren Akdağ, ''Bizim yavrularımızı alıp, dağa çıkarılan çocuklar var ya, o çocukların geleceği ne oluyor  Bitti, gitti. Ne olabilir ben size söyleyeyim. Gencecik 18 yaşında, 20 yaşında, 22 yaşında bir çocuk, 16 yaşında bir çocuk, Allah korusun dağa çıkmışsa o çocuğun geleceği kararır ama birilerinin bunda bazı menfaatleri var. Bazı dış güçler bunları kaşıyorlar. Bunlar bizim rahatımızı, huzurumuzu istemezler'' dedi.


-''12 EYLÜL DARBECİLERİ PAŞA PAŞA YARGILANIYORLAR''-


Akdağ, ardından Hınıs ilçesine geçerek, AK Parti Hınıs İlçe Başkanlığı tarafından, İMKB Hınıs 75. Yıl Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) çok amaçlı salonda düzenlenen toplantıya katıldı.

Akdağ, burada yaptığı konuşmada, iktidarın yeniden büyük Türkiye'yi kurma yolunda hedefine hızlı ve emin adımlarla ilerleyeceğini söyledi. Akdağ, AK Parti'nin aldığı oy oranı ve üçüncü kez iktidara getirilmesinin sadece ülkede değil Avrupa'da da ender görülen önemli başarılardan biri olduğunu anımsattı.

AK Parti'nin demokrasiye sahip çıkan bir parti olduğunu vurgulayan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz demokrasiye sahip çıkan bir partiyiz. Geçmişte Silahlı Kuvvetlerinden, Silahlı Kuvvetlerin içinden birisi bir şey söyledi mi, siyasetçiler pusar, bir tarafa otururlardı, öyle değil mi  Ama bugün bir peygamber ocağı olan Silahlı Kuvvetler, her geçen gün kendi asli vazifesine dönmüş durumdadır. Onun bir vazifesi var, nedir: Bizi düşmana karşı koruyacak. Allah korusun bir ülkenin silahlı kuvvetleri 1960'da olduğu gibi milletin seçtiği göz bebeği bir Başbakana, üzerine silah tutar da onu götürür idama çekerse böyle olur mu  Bu kabul edilir mi  Biz bunları yaşadık hep beraber, 12 Eylül'ü yaşadık. Biz size referandum için geldiğimiz zaman 'bu 12 Eylül darbecileri yargılanamaz' diyorlardı. Yargılanıyor mu, yargılanmıyor mu  Hem de paşa paşa yargılanıyor, paşa paşa...''

Akdağ, toplantının ardından vatandaşların sorunlarını dinledi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler