YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Partiler samimiyet testinden geçiyor
Referandum sonrası yeni anayasanın yapılması ile ilgili tartışmalar başladı. Erdoğan yeni anayasayı seçim sonrasına bırakmayı planlıyor. CHP "beklemeye gerek yok şimdi yapalım" diyor... Aslında siyasi partiler bir samimiyet sınavından geçiyor...
Partiler samimiyet testinden geçiyor
29 Eylül 2010 / 11:48 Güncelleme: 29 Eylül 2010 / 11:48

Darbe anayasasının tasfiyesi bir kez daha gündemde. Peki kim ne istiyor? Meclis'te grubu bulunan 4 siyasi parti yeni anayasa tartışmalarına nasıl bakıyor?

Osman Yılmaz, yani anayasayla ilgili siyasi partilerin tavırlarını birbir inceledi. Yılmaz, bu süreçte partilerin bir samimiyet testiğinden geçtiğini söyledi...

Bakalım bu samimiyet testinden hangi partiler geçer not alacak?

(...) Sondan başlayalım

- BDP: Pazarlık yapabilmek için üniter yapıyı hiçe sayan isteklerini dile getirmekten çekinmiyor. Referandum sonuçları da gösterdi ki kürtlerin yüzde 90'ı bir ırka vurgu yapan, etnik kimlikleri görmezden gelen darbe anayasasına tepkili. Eşitlikçi, adil yeni bir anayasa istiyor, özellikle anayasa'nın 66.maddesindeki "Türk milleti" ibaresinin değiştirilmesini arzu ediyor. Terör örgütünün arka bahçesi olmamayı tercih eder ve sorunlara Kürt halkının çoğunluğunun gözüyle bakmayı becerebilirse BDP ile iktidar yeni anayasa konusunda uzlaşabilir.

- MHP: Beşiktaş'ın Çarşı grubu gibi, her şeye karşı. Anayasa'nın değiştirilmesi yönündeki taleplere bile "bölücülük yapıyorlar" suçlamasıyla karşı çıkıyorlar. Aslında parti içindeki ulusalcı-muhafazakar tavanın çatışmasının galibi durumundaki ulusalcı kanadın, yönetimde söz sahibi olmalarının bir sonucu bu. Vural-Bölükbaşı ikilisi milliyetçi muhazakar MHP'yi ulusalcı bir çizgiye taşıdı. Tabanın taleplerini gözardı eden ve statükonun bekçiliğine soyunan bu isimler, MHP'yi de CHP'nin stepnesine dönüştürdü. "Anayasadan Türk izini silmek istiyorlar" dışında da bir söylem geliştiremiyorlar.

- CHP: Kılıçdaroğlu'nun "yeni anayasayı şimdi yapalım" çıkışı "yiğitoğlan, rüzgar değil meğer tsunamiymiş" dedirtti. Fakat yiğitoğlan'ın çelişkileri ve "u" dönüşleri CHP hakkında analiz yapanları kara kara düşündürüyor. CHP'nin geçmiş yasama dönemlerinde anayasa uyum komisyonuna üye vermemesini ve yeni anayasa tartışmalarına "devleti yıkacaklar" paronayasıyla yaklaştığını bir kenara bırakacak olursak Kılıçdaroğlu'nun son çıkışı ümit verici.

Kılıçdaroğlu şimdi samimiyet sınavından geçiyor. CHP gerçekten bir an önce yeni bir anayasa mı yapmak istiyor? Yoksa 2011 seçimleri öncesi iktidarın anayasa tartışmalarını seçim malzemesi dönüştürmesini engellemek için politik bir manevra mı yapıyor? Bunu çok uzakta değil birkaç gün içinde göreceğiz. çünkü CHP'nin mumu yatsıyı bile beklemiyor.

- İktidar partisi, 2011 haziranında gerçekleştirilecek seçimlerden sonra BDP ile birlikte çalışarak yeni bir anayasa yapmayı planlıyordu. ama CHP'nin çıkışı yeni anayasa tartışmalarını öne çekti. Kılıçdaroğlu'nun "yeni yasama dönemini beklemeye gerek yok" sözlerine Erdoğan "Eğer samimiyseniz başörtüsü ile başlayalım" karşılığını verdi. öyle görülyor ki iktidar, yeni anayasayı yeni yasama dönemine bırakmakta kararlı. şimdi iktidarın samimiyetini sorgulamak lazım.

Peki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ne düşünüyor? Gül, Kılıçdaroğlu'nun "bu yasama dönemi yapalım" çıkışını "olağanüstü bir tavır" olarak nitelendirdi. "Muhalefet iradesini gösterirse Başbakan'ın 'hayır' diyeceğini sanmıyorum" dedi. Gül ayrıca meclis saygınlığına da vurgu yaptı, isim vermedi ama "bu biraz da herkesin yeni anayasa yapma konusundaki iradesine ve kararlılığına ve sözlerinin samimiyetine bağlı. herkes öyleyse, oturup çalışmak lazım." dedi.

Şimdi gözler türkiye'nin iki büyük siyasi partisinde.

Eğer Kılıçdaroğlu devletin partisini dönüştürdüyse ve samimiyse bir an önce yeni anayasa ile ilgili somut taleplerini açıklamalı. "Yeni anayasa için seçimi beklemeyelim" demesi eğer bir politik bir manevra değilse kolları sıvayıp anayasa metinlerini gündeme getirmeliler.

Eğer Erdoğan yeni anayasanın aciliyeti konusunda samimiyse Kılıçdaroğlu'nun "hemen yapalım" çağrısına - CHP'nin 'u' dönüşlerine rağmen - kulak vermeli.

Unutmayın ki Türkiye samimiyet testinden geçen siyasilere seçim sınavlarında da hep "geçer not" vermiştir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler