YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Parmaklar boyanacak mı?
Parmaklar boyanacak mı?
07 Eylül 2010 10:44
Oy verme işleminden sonra mükerrer oy kullanmayı engellemek için parmaklara boya sürme uygulaması 12 Eylül'de yapılmayacak.

12 Eylül'de gerçekleşecek referandumda oy verme işleminden sonra ilk kez parmaklara mürekkep sürülmeyecek. Yıllardır sandığa giden seçmenlerin kullandıkları oylar sonrasında işaret parmağının tırnağına mavi ve siyah bir mürekkep sürülürdü. Parmaktan taşıp ele de bulaşan mürekkep yaklaşık bir hafta elden çıkmazdı.

Mükerrer oy kullanmanın önüne geçmek için, oy verenlerin işaret parmağını boyama uygulaması, ilk defa 29 Mart yerel seçimlerinde son buldu. TC kimlik numarasının zorunlu hale getirilmesiyle mürekkebe ihtiyaç kalmadı. İlk uygulamada sıkıntı çıkmadı ve seçmen kısa sürede kimlik numarası edinerek oyunu kullandı, vatandaş boya ile damgalanmaya lüzum olmadığını gösterdi.

'Referandumda acaba parmaklar boyanacak mı' endişesi olanlar, 12 Eylül'de gönül rahatlığıyla sandık başına gidip parmaklarına boya sürülmeden oylarını kullanabilecek. Ancak oy kullanmak için kimlik şartı bulunuyor. Referandumda, yurt içinde 49 milyon 446 bin 269, yurt dışında da 2 milyon 556 bin seçmen sandık başına gidecek. (CİHAN)
Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler