YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Parka, Deniz Gezmiş’in idam edildiği gece avukatına teslim edilmişti
Parka, Deniz Gezmiş’in idam edildiği gece avukatına teslim edilmişti
Parka, Deniz Gezmiş’in idam edildiği gece avukatına teslim edilmişti
09 Ocak 2009 / 08:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

 “Bir Rüzgarın Arkeolojik Kazısı” adlı sergide 12 Mart döneminin öğrenci lideri Deniz Gezmiş’in meşhur yeşil parkası sergilenecek. Sergi, 68 kuşağını, 40. yılı sonunda mercek altına alıyor. Sergide, Deniz Gezmiş’in 37 yıl boyunca, Avukatı Halit Çelenk tarafından saklanan tarihi haki renkli parkası da, “Denizin Vedası”  adı altında sergilenecek. Parka, Deniz Gezmiş’in idam edildiği gece, infazın yapıldığı Ankara’daki cezaevinin bahçesinde, avukatı Çelenk’e teslim edilmişti.

Bugün Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılışı yapılacak olan sergide, o döneme ait belge niteliği taşıyan fotoğraf ve afişler de görülebilecek. Sergiye paralel olarak, 16 Ocak 2009 tarihinde “40. Yılında 68’e Bakış” adlı bir panel de gerçekleşecek. Onur Konuğu olarak Avukat Halit Çelenk’in katılacağı panelde, Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş ile, Bedri Baykam, Şükran Soner, Mustafa Zülkadiroğlu ve Haşmet Zeybek yer alacak.
Etkinlik kapsamında panelin yanı sıra “Hoşçakal Yarın”, “Devrimci Gençlik Köprüsü”, “Andy Warhol Belgeseli”, “Batı Yakasının Hikayesi”, “Zap Suyu Belgeseli” ve “The Doors” gibi filmler de Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanat Merkezi’nin salonlarında sanatseverlerle buluşacak. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler