YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Park yeri tartışması!
Yakasında Genelkurmay rozeti olan bir kişi fotoğraf makinesi ile sürekli etrafı görüntüledi
Park yeri tartışması!
10 Kasım 2009 / 15:13 Güncelleme: 10 Kasım 2009 / 18:57

Atatürk'ü anma programı öncesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un makam şoförü polisle tartıştı. Şoför uzun süre makam aracını polisin gösterdiği yere almak istemedi. Uzun ikna çabalarının ardından makam aracı başka bir yere alındı. Öte yandan yakasında Genelkurmay rozeti olan bir kişinin elindeki fotoğraf makinesi etrafı görüntülemesi dikkat çekti. Aynı şahıs Cumhurbaşkanı Gül'ün gelişini de videoya aldı.

Atatürk'ün ölümünün 71. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Dil Kültür Tarih Yüksek Kurumu'nda anma programı düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ kuvvet komutanları ve bakanlar katıldı. Programın gerçekleştiği Atatürk Bulvarı üzerindeki Yüksek Kurum binasına ilk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ makam aracıyla geldi.

Aynı yere başta Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Anayasa Mahkemesi Başkanı olmak üzere pek çok üst düzey yetkilinin gelecek olması nedeniyle trafik polisi zor anlar yaşadı. Polisin zor anlar yaşamasına binanın önünde araç parkında ısrar eden Genelkurmay Başkanı'nın makam şoförü neden oldu. Başbuğ'un makam aracını kullanan şoför ile polisler arasında park yeri konusunda yaşanan tartışma kameralara da yansıdı. Trafik polisi, park yeri olarak az ötedeki Meclis bahçesini gösterirken Genelkurmay'ın şoförü, kurum binası önünde makam aracıyla park halinde kalmakta diretti.

Araç parkı tartışması şöyle gelişti: Tören öncesi polis Atatürk Dil Kültür Tarih Yüksek Kurumu'nun bulunduğu Atatürk Caddesi üzerinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Bir taraftan normal trafik akışını sağlamaya çalışan polis ekipleri diğer taraftan tören için gelen devlet protokolünün makam araçlarına yer açıp güvenli yerlere aldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ da anma programına gelenler arasındaydı. Başbuğ aracından inerek içeri girdi. Ancak trafik akışını sağlayan polislerle Genelkurmay Başkanı'nın makam aracını kullanan şoför arasında yer konusunda kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Aracın boş olmasına rağmen sivil memur bir türlü makam aracını polisin istediği yere almak istemedi. Önce bir başkomiser şoförü diğer devlet büyükleri geleceği için aracı kurum binası önünden alması için uyardı. Ardından bir emniyet amiri istekte bulundu. Daha sonra devreye giren emniyet müdürü, Genelkurmay yetkililerini 'Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın araçları gelecek aracı ileriye alalım' uyarısı ile Orgeneral Başbuğ'un makam aracı başka bir yere alındı. Polis yetkilileri ile Orgeneral Başbuğ'un makam şoförü arasında yaşanan diyalog kamerada yansıdı. Törene katılan devlet büyükleri ve davetlilerin gelmesi ile birlikte Orgeneral Başbuğ'un makam aracı da toplantının yapılacağı binanın giriş kapısının yakına park ettirildi.

YAKASINDA GENELKURMAY ROZETİ BULUNAN ŞAHIS SÜREKLİ FOTOĞRAF ÇEKTİ

Öte yandan yakasında ve kravat iğnesinde Genelkurmay rozeti taşıyan bir kişinin elindeki fotoğraf makinesi ile etrafı görüntülemesi dikkat çekti. Törene gelen araçları görüntüleyen şahıs, Cumhurbaşkanı Gül'ün makam aracı ile gelişini ise elindeki fotoğraf makinesi ile videoya aldığı görüldü.

Elinde fotoğraf makinesi olan şahıs gazetecileri de görüntülendi. Şahsın sık sık fotoğraf çekmesi ve çektiği görüntüleri bakması kameralara da yansıdı. Törenin bitmesinden ardından Genelkurmay Başkanı gazetecilerin soru sorma isteğine cevap vermeden makam aracına binerek Atatürk Dil Kültür Tarih Yüksek Kurumu'ndan ayrıldı.

  
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler