YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Park edemeyene ehliyet yok
Park edemeyene ehliyet yok
03 Şubat 2014 12:20
Yeni düzenlemelerin ardından ilk sınavda ehliyet alabilenlerin oranı yüzde 95'ten 72'ye düştü.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ehliyet sınavlarına getirdiği yeni düzenlemenin üzerinden geçen 6 ayda sürücü belgesi alabilenlerin sayısı bazı illerde yüzde 40'lara kadar düştü. 

Bakanlık verilerine göre, direksiyon uygulama imtihanlarına ilk girişte başarısız olanların yüzde 70'i, dubalar arasına geri geri kurallara göre park yapamadı. Yönetmelikten önce direksiyon sınavlarına ilk girişte başarı yüzdesi yüzde 95 iken, yönetmeliğin uygulanmaya başladığı Temmuz ayından itibaren bu başarı oranı yüzde 72'ye düştü. 

Ancak sınavın zorlaştırılmasıyla Türkiye'de de başarı yüzdeleri AB ortalamalarına yaklaştı. Direksiyon eğitimi dersi sınavının altı aylık başarı ortalaması temmuzda yüzde 83.3, ağustosta yüzde 72.1, eylülde yüzde 73.8, ekimde yüzde 65.7, kasımda yüzde 70.9, aralıkta yüzde 64.9 olarak gerçekleşti. Denizli'de sınava giren 100 kişiden 44'ü ehliyet alabilirken, başarı oranı en düşük iller sıralamasında Denizli'yi Uşak, Manisa, Edirne, Rize, Kahramanmaraş, Aydın, Çanakkale, Afyon ve Kocaeli izledi. 

Sürücü Kursları ve Eğitimleri Federasyonu Başkanı Lokman Yıldırım, “Özellikle temmuzdan sonra sürücü belgesi alan sürücülerimiz, aktif olarak trafiğe çıkabilecek donanımdadır” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler