YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris'teki suikastlarla ilgili şok iddialar
Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesiyle sonuçlanan olayla ilgili soruşturma sürüyor...
Paris'teki suikastlarla ilgili şok iddialar
13 Ocak 2013 / 20:31 Güncelleme: 13 Ocak 2013 / 20:39

İddialara göre, 3 kadın, hem Fransız ajanlar, hem de derin PKK'nın takibindeydi.İnfazların yaşandığı binaya giren çıkanların kameralar tarafından tespit edildiği belirtiliyor. Fransa'ya giden BDP heyeti Türkiye'ye dönerken, cenazelerin Türkiye'ye getirileceğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Fançois Hollande'un Paris'te öldürülen 3 PKK'lıdan biriyle sık sık görüşüyorduk açıklamasına Başbakan Erdoğan sert  tepki gösterdi.

Bu arada, cinayetlerin aydınlatılması için Fransız polisinin çok yönlü soruşturması sürüyor. Ayrıca, cinayetlerle ilgili çarpıcı iddialar da gündeme gelmeye devam ediyor. Sakine Cansız'ın barış yanlısı olması ve Oslo sürecinde yapılan toplantılara katılması nedeniyle hem Fransız istihbaratı, hem de PKK içerisinde barış istemeyen gruplar tarafından bir süredir yakın takibe alındığı öne sürülüyor.

Oturduğu evin yakınındaki diğer kameraların da cinayet günü binaya girip-çıkanları kaydettiği, görüntülerin Fransız polisi ve istihbarat servisinin elinde olduğu belirtiliyor. Olaydan sonra MİT ile Fransız istihbarat servisi arasında da bilgi alışverişi başladığı da ifade ediliyor. Türkiye, gerekli incelemenin biran önce tamamlanıp, kamuoyuna aydınlatıcı bilgi verilelmesini istiyor.

İddiaya göre, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez, valiz toplarken hayatlarını kaybetti. Cansız ile Söylemez'in saat 13.30'a Almanya'ya gitmek üzere hazırladıkları ve saat 12.00'den itibaren hiçbir telefona cevap vermedikleri iddia ediliyor. Otopsiye göre ise cinayetler 18.00-19.00 arasında işlendi.

Paris'e giden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer BDP'liler de Türkiye'ye döndü. Demirtaş, ailelerin cenazelerini memleketlerinde defnetmek istediğini söyledi.

KANAL A

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler