18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul21 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya17 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris saldırısı birçok yerde protesto edildi
Paris'te haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine yapılan saldırının ardından Fransa'da 3 günlük yas ilan edilirken, saldırı Avrupa'nın birçok şehrinde protesto edildi.
Paris saldırısı birçok yerde protesto edildi
08 Ocak 2015 / 00:44 Güncelleme: 08 Ocak 2015 / 00:52

Fransa'nın başkenti Paris'teki haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine yapılan saldırının ardından Fransa'da 3 günlük yas ilan edilirken, saldırı Avrupa'nın birçok şehrinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, akşam yaptığı açıklamada yarından itibaren ülkede 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu. Hollande, bayrakların ülke çapında yarıya indirileceğini belirtirken, yarın Elysee Sarayı'nda yeni bir kriz toplantısı yapılacağı da kaydedildi.

Öte yandan polisin 3 saldırganın izini kaybettiği ve arama çalışmalarına devam ettiği dile getirildi.

Uzmanlar, Kalaşnikof marka silah kullanan saldırganların özel bir eğitim almış olabileceğine işaret ederken yeni bir saldırının da düzenlenebileceğinin altını çiziyor.

Olayda hayatını kaybeden 4 karikatürist arasında derginin 2009'dan bu yana genel yayın yönetmenliğini yapan Stephane Charbonnier de bulunuyor.

Paris Savcılığı, saldırıda dergide çalışan 4 karikatürist ile 2 polisin de aralarında bulunduğu 12 kişinin öldüğünü, 4 kişinin de ağır yaralandığını açıklamıştı.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada ise alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları ve basın kuruluşlarının ofislerinde güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarıldığı belirtildi ve halka dikkatli olması çağrısında bulunuldu.

Fransa

Paris'te Republique Meydanı'nı dolduran yaklaşık 15 bin kişi kalemler ve sembolik basın kartları taşıyarak saldırıya tepki gösterdi. "Ben Charlie'yim", "Charlie nerede?", "Sevgi nefretten daha güçlüdür" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler  "Kalemlere özgürlük" "Hepimiz Charlie'yiz" sloganları attı. Meydanda saldırıda ölenlerin anısına mumlar yakıldı.

Fransa'nın Angers, Bordeaux, Lyon, Strasbourg, Nantes, Toulouse ve Marsilya kentlerinde de saldırıları binlerce kişi protesto etti. Lyon'da Terraux Meydanı'nda 15 bin kişi toplanırken, Toulouse'daki Capitole Meydanı'nda 10 bin kişi saldırıya tepki göstermek için bir araya geldi. Güneydeki Marsilya'da ise saldırıyı protesto eden 7 bin kişi "Vieux Port" meydanında toplandı.

Brüksel

Fransa'nın başkenti Paris'te haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine yönelik silahlı saldırı Brüksel'de protesto edildi.

Siyah kağıda beyaz yazıyla "Ben Charlie'yim" pankartları taşıyan göstericiler, Avrupa Parlamentosu'nun önündeki Lüksemburg Meydanı'nda toplandı.

Kalemlerin havaya kaldırıldığı sessiz protestoya yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Bazı göstericiler AA muhabirine yaptıkları açıklamada, korkmadıklarını ve özgürlüklerin korunması gerektiğini ifade etti.

Muhafazakarlar ve Reformcular Grubundan Belçikalı Avrupa Parlamentosu Üyesi Mark Demesmaeker, saldırıya ilişkin, "Bugün olanlar korkunç ancak bizler korkmadan yazmaya ve çizmeye devam edeceğimizi dünyaya göstermek zorundayız. Düşünmeye ve konuşmaya da aynı şekilde devam edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Belçika Başbakanı Charles Michel, AA muhabirinin Müslümanlara yönelik saldırılar bekleyip beklemediği sorusu üzerine Brüksel, Paris ve diğer Avrupa kentlerinde büyük bir Müslüman nüfusun yaşadığını belirterek "Psikopatlık ve kafa karışıklığından kaçınmalıyız" ifadesini kullandı.

Özgürlükleri ve demokratik değerleri korumak zorunda olduklarını belirten Michel, Belçika hükümeti olarak terörle mücadelede gerekenleri yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Belçika'nın Liege kentinde de 300 civarında kişinin katıldığı Fransız halkıyla dayanışma ve özgürlüklere sahip çıkma gösterisi olaysız sona erdi.

Londra

Fransa'nın başkenti Paris'te haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybedenler, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen gösteride anıldı.

Başkentin ünlü Trafalgar Meydanı'nda biraraya gelen birçok kişi, anma gösterisi süresince sessizliklerini koruyarak, "ifade özgürlüğünü vurgulamak" için havaya kalem kaldırdı.

Çoğunluğunun Fransız vatandaşı olduğu gözlemlenen göstericiler, üzerinde farklı dillerde "Ben Charlie" yazılı pankartlar taşırken, bazı göstericiler ise ellerinde derginin daha önceden çıkardığı karikatürleri tuttu.

Kanlı saldırının kurbanlarını anmak için iş çıkışı gösteriye katıldığını bildiren 32 yaşındaki Fransız vatandaşı Sabrina Mimid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün hayatını kaybedenlerin ailelerine ve dostlarına desteğimi göstermek için geldim. Olay şok edici. Film gibi geliyor insana ancak gerçek. Haberleri duyduğumda şok oldum. Bu sadece Fransa halkını ilgilendirmiyor, herkesi ilgilendiriyor" dedi.

Berlin

Fransa'nın başkenti Paris'te, haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine düzenlenen saldırı, Berlin'de Fransa Büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık 500 kişi tarafından protestoedildi.

Polisin güvenlik tedbirleri aldığı gösteride, göstericiler tarihi Brandenburg Kapısı'nın önündeki Paris Meydanı'nda toplandı. Bayrakların yarıya indirildiği büyükelçiliğin kapısına saldırıda ölenlerin karikatürleri asıldı, anma için mumlar yakıldı ve karikatürlerin önüne çiçekler bırakıldı.

Göstericiler, olaya tepki göstermek için yanlarında saldırıya uğrayan karikatür dergisinin nüshalarını getirdiler ve bu nüshalarla basın mensuplarına görüntü verdiler.

Avrupa Birliği (AB) Bayrağı taşıyan göstericiler, üzerinde "Avrupa dayanışma halindedir" yazan pankart açtılar.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler