YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Parelel polislerin neye güvendiği ortaya çıktı
Casusluk ve telekulak soruşturmasında mahkemeye "bizi sorgulayamazsınız"” diyerek redd-i hakim talebinde bulunan şüpheli polis ve avukatların dayanağı HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur çıktı.
Parelel polislerin neye güvendiği ortaya çıktı
09 Ağustos 2014 / 09:10 Güncelleme: 09 Ağustos 2014 / 09:11

Star'dan Elif Çakır'ın haberi;

Onların He-Se-Ye-Ka’sı var güzel mi güzel

Bir de He-Se-Ye-Ka’larının daire başkanları var özel mi özel!

Yazının ilk satırları kulağınıza tanıdık geliyor değil mi? Bingo! 90’lı yılların sonlarına doğru deyim yerindeyse ‘ortalığı yıkan” Mustafa Sandal’ın  “Onun arabası var güzel mi güzel” şarkısının sözlerinden aparttım.

Ve yazının başlığından ve dahi yazının ilk satırlarından anlaşılacağı üzere bugün de ‘He-Se-Ye-Ka’yı yazmaya devam ediyoruz.

Sebep?

Söyleyeyim...

Biliyorsunuz Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, 24 Temmuz 2014 tarihinde Hürriyet gazetesinin Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek’e konuşmuştu. Tekrar altını çizelim. HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur 24 Temmuz 2014 tarihinde Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtlayarak İstanbul’daki Sulh Ceza Hakimleri’yle ilgili bir değerlendirmede bulunmuştu.

Ne zaman? “Askeri ve siyasi casusluk” soruşturması kapsamında, paralel örgütün emniyet ayağına yönelik olarak yapılan operasyondan iki gün sonra!

Sanki bugünü anlatmıştı

Önce bir kez daha skandal röportajı hatırlayalım.

Hürriyet’in ‘Aynı hakim olmaları yanlıştı’ başlığıyla sunduğu haberde Okur, paralel yapı operasyonunun yargı mensuplarına uzanması durumunda HSYK olarak devreye gireceklerini, engellemeleri mümkün olmazsa geciktirmeye çalışacaklarını açıklarken, İstanbul Adliyesi’nde görev yapan Sulh Ceza Hakimlerine yönelik ise şu skandal sözleri sarf etmişti:

“Biz sadece Hulisi Pur’u biliyorduk. Ancak 6 Sulh Ceza Hakiminden 3’üde 17 Aralık soruşturmasında sanıkların lehlerine karar vermiş olduğunu bilmiyorduk. Bilseydim tavrım farklı olurdu. Yanlış oldu.”

Biliyorsunuz daha sonrasında Okur kendisine yönelik tepkileri görünce geri adım atmaya kalkıştı ve ‘röportaj vermedim, arkadaş arkadaşa konuşuyorduk’ gibi zırvalamalara girdi.

Aynı zamanda bir hukukçu olan Taha Akyol, HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un bu skandal sözlerinden bu yana ‘bağımsız yargı’ üzerine yazılar kaleme alıyor. O gün bugündür ısrarla takip ettim ve açıktan TCK’nın 288. Maddesini ayaklar altına alarak adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu işleyen Okur üzerine de hakkaniyetle iki satır yazsın diye bekledim. Ancak nafile bir beklenti olduğunu fark ettim. Üzüldüm. Okur’un skandal sözleri üzerine tek kelam etmediği gibi neredeyse yargı üzerine kaleme aldığı yazılarıyla dolaylı destek verip, sahip çıktı. 

Bakın, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Daire Başkanı (Hakim ve savcıların sicil amiri konumunda) İbrahim Okur’un verdiği sonrasında yalanladığı o röportaj öyle ‘arkadaş muhabbeti’ olarak filan kalmadı.

Ne mi oldu? 22 Temmuz’dan bu yana şov yapan, ifade vermeyerek, sorulan soruları cevaplamayarak mahkemeyi kilitleyen ‘Casusluk’ ve ‘yasadışı dinleme’ soruşturmalarında gözaltına alınan şüphelilerden Yurt Atayün sonrasında diğer şüpheliler sorguya sevk edildiklerinde sorgulamaları yapan 3. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi İslam Çiçek’e ‘Sen bizim sorgulamalarımızı yapamazsın sizin meşruiyetiniz yok. Gayri meşru olan bir hakim sorgulama yapamaz. İbrahim Okur sizin meşruiyetinizin olmadığını söyledi. Reddi hakim talebinde bulunuyoruz” demişler.

Hakim Çiçek’e ‘Bunun zabıtlara bu şekilde yazılmasını istiyoruz’ diyerek zabıtlara geçmesini istemişler.

Ve zabıtlara aynen böyle geçmiş.

İbrahim Okur yaptığı açıklamanın ne anlama geldiğini bilmiyor mu? Biliyor. Suç işlediğini bilmiyor mu? Biliyor.

Tüm bunları bildiği halde neden böylesi bir açıklama yapar?

İbrahim Okur böylesi bir açıklama yaptığında bu davaya bakacak hakim ve savcılar tedirgin olmazlar mı?

Bu yürütülen davanın salahiyetine zarar vermez mi? Verir.

Bunların hesabı sorulur

Bulunduğunuz kurumun gücünü arkanıza alarak verdiğiniz ‘Siz rahat olun, biz 3. Daire’yi toplamayacağız, müfettiş istediği kadar rapor hazırlayıp toplantıya çağırsın. Arkadaşlar sırası geldikçe izin-rapor kullanacaklar” güvencenin hesabı da sorulur.

HSYK devreye girecek öyle mi?

Zekeriya Özler, Fikret Seçenler, Adnan Çimenler ve diğerleri, yargı önüne çıkmaları gerekirken, meydan okurcasına ellerini kollarını sallaya sallaya adliyelere gelip şov yapmaya devam edecekler.

Yok öyle.

Yapılan hukuksuzlukların hesabını herkes verecek. Sonucu HSYK’ya uzandığında HSYK’daki sorumlular bunun hesabını verecekler.

Anlaşıldı mı Nazlı Ilıcak ablacık, paralel örgüte kurtuluş yok.

Çatır çatır hesap verecekler.

Paralel çetenin HSYK’yası var öyle mi?

Ekimde de seçimleri biz alacağız diye güveniyorlar, öyle mi?

Emine Ülker Tarhan Yarsav’ı cemaatin emrine teslim etmiş öyle mi?

Pensilvanya çetesi Yarsav’ın listesinden HSYK seçimlerine girecekler, kimsecikler de anlamayacak?

Teknik nakavt mı?

HSYK kimsenin babasının yeri değil

Yargı ayağına geldiği zaman HSYK olarak devreye gireriz, bizim iznimiz olmadan yargı ayağına dokunulamaz diyen İbrahim Okur ve Ahmet Hamsici ve Hamsici’nin açıklamalarından medet uman Nazlı Ilıcak’a benim de kötü bir haberim var.

İbrahim Okur istediği kadar ‘Biz devredeyiz, korkmayın” mesajları versin!

Ahmet Hamsici istediği kadar 3. Daire’yi kilitlesin ve suçları tescillenmiş bu şüpheli konumundaki savcılarla ilgili daireyi toplamasın ve her toplantıda birisini izne çıkartsın...

Bu bir müddet daha böyle devam eder.

Sonrasında ne mi olur?

Söyleyeyim.

Bu davanın dosyasına bakan savcılar, ‘casusluk’ suçu nedeniyle Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nı hariç tutan CMK 161-8 maddeyi işletirler.

Sonrasında da savcılar İbrahim Okur ve Ahmet Hamsici için TCK 288. Madde devreye girer.  HSYK kimsenin babasının kurumu değil. Hukuk mu? Al sana hukuk. Yasa mı? Al sana yasa.

dünya
 // fethi
bunu haber yapmaya gerek yok ki. Bu insanlar Allah'a güveniyor. Sırtına dünya ve içindekilerre dayayanlar bunu anlamazlar... ...
16 Ağustos 2014 Cumartesi 23:44
16:18
 // EŞEĞİN KUYRUĞUNA GÜVENMESİ
Eninde sonunda siz de, sizi koruyan satılmış hakimler de cezasını bulacak. Yanlış tarlaya, yanlış tohum ektiniz. Hasad gününüz, hesap gününüz olacak....
09 Ağustos 2014 16:18
paralel hainler.
 // M.N.A
hain oğlu hainler çeteniz muhakkak çökertilmeli. Ülkemiz için en büyük tehlikesiniz.ülkemiz ve milletimizin başına belasiniz.Allah sizi ve hizmet ettiğiniz. düsmanlari kahretsin.yeni isminiz şeytana hizmet hareketi....
09 Ağustos 2014 10:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler