YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paranoyanın sebebi daha iyi anlaşıldı
Paranoyanın sebebi daha iyi anlaşıldı
Paranoyanın sebebi daha iyi anlaşıldı
14 Haziran 2008 / 07:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Eski Büyükelçi Faruk Loğoğlu'nun Sezer'in onuruna verdiği yemek ve Baykal'ın Yargıtay Başsavcısı ile Danıştay'da bir araya gelmesinin tartışmaları sürerken Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Paksüt'ün de Org. Başbuğ'la karargahta görüştüğü ortaya çıktı.


Eski AK Partili Turan Çömez ile Ankara Tenis Kulüp'teki buluşması “Beni dinliyorlar” iddiasıyla ortaya çıkan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün 4 Mart'ta Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ'la karargahta çok gizli bir görüşme yaptığı ve görüşme öncesinde karargahın giriş ve çıkışlarındaki güvenlik kameralarının karartıldığı iddia edildi.


CHP'nin başörtüsü düzenlemesine yönelik iptal davasından 7 gün sonra, AK Parti'ye açılan kapatma davasının açıklanmasından ise 13 gün öncesine denk gelen görüşmenin dışarıya sızmaması için de komuta katı tamamı boşaltıldı. Taraf gazetesinin haberine göre Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, 'özel davetli' olarak 4 Mart 2008 tarihinde saat 17.00'de 06 LLU 81 plakalı Mercedes marka araçla Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na giriş yaptı.


KAMERALAR KARARTILDI İDDİASI


Orgeneral İlker Başbuğ ve Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün görüşmesi tam bir saat 15 dakika sürdü. Anayasa Mahkemesi'nde görüşülecek kritik kararlar arefesinde gerçekleşen görüşmenin gizliliği için olağanüstü önlem alınırken komuta katı tamamen boşaltıldı. Paksüt'ün komutanlığa giriş yapmasından önce bizzat Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'un emriyle giriş ve çıkıştaki güvenlik kameralarına da 'karartma' uygulandı. Görüşmenin başta karargahtaki bazı komutanlar olmak üzere Anayasa Mahkemesi üyeleri arasında gerilim nedeni olduğu belirtiliyor.


'GEL - GİT'LER ARTTI


Baykal'ın, Danıştay Başkanlığı'na seçilen Mustafa Birden'e önceki gün yaptığı tebrik ziyaretinde Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ile görüştüğü ve AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilgili sorular sorduğu iddia edilmişti. ASAM Başkanı eski Büyükelçi Faruk Loğoğlu'nun Sezer onuruna verdiği yemek de ilginç konuklarıyla tartışma konusu oldu. Yemeğe, eski Yargıtay Başsavcısı Kanadoğlu, Hikmet Çetin, Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras ve Hacettepe Üniversitesi eski Rektörü Tuncalp Özgen katıldı. Konuklar Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı atamalar için Sezer'e teşekkür etmişti.


Paranoyanın sebebi daha iyi anlaşıldı


Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün 13 Mayıs 2008'de Ankara Tenis Kulübü'nde eski AK Partili Turhan Çömez'le buluşması 'polis beni izliyor ve dinliyor' iddiasıyla ortaya çıkmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise aracın başka bir görev için orada bulunduğunu açıklamıştı. Kulislerde ise Osman Paksüt'ün iddiasının arka planında Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ'la yaptığı görüşmeyi kamuoyundan saklama çabası olduğu öne sürülüyor. Paksüt - Çömez görüşmesinin ardından Çömez'in CHP lideri Deniz Baykal'ı ziyaret ettiği ve AK Parti'ye yönelik kapatma davasını görüştüğü iddia edilmişti.


Görüşmeyi doğruladı


Başbuğ'la karargahta kameraların kapatıldığı gizli bir görüşme yaptığı iddia edilen Paksüt görüşmeyi doğrularken bunun kapatma davasıyla ilgili değil K. Irak harekatı nedeniyle bir tebrik ziyareti olduğunu ifade etti: “Mahkeme üyeliğine seçildikten sonra Başbuğ ile 2 veya 3 kez görüştüm. Birinci görüşme Başbuğ'un Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na seçildiğinde tebrik ziyareti niteliğinde, ikinci görüşmeyi hatırlamıyorum. Üçüncü görüşme ise TSK'nın Irak'ın kuzeyine yönelik başlattığı harekatın bitirilmesinden birkaç gün sonra gerçekleştirildi.” Eşi Ferda Paksüt ile dinleme tartışmalarıyla gündeme gelen Kavaklıdere Tenis Kulübü'nde bir basın açıklaması yapan Paksüt görüşme ile ilgili şu bilgileri verdi: “Ziyaretimin girişini, çıkışını ve ziyarete ilişkin bütün ayrıntıları 3 ay sonra gazetede yayınlayan, yayınlatan kişiler hareketlerimi izletiyor. Bu durum izlenme olayının bir kuruntu olmadığını gösteriyor” Paksüt görüşme sırasında kameraların kapatıldığı haberinin asılsız olduğunu ve görüşmeye esrarengizlik katmak için detayların uydurulduğunu savundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler