YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralellerin yapısı o tarihe kadar uzanıyor
Paralellerin yapısı o tarihe kadar uzanıyor
29 Mayıs 2014 07:32
17 Aralık darbe girişimi kapsamında paralel yapıya yönelik soruşturmaya, Fethullah Gülen için 1989'dan bugüne kadar beraat ve takipsizlikle sonuçlanan dosyalar da dahil edildi

Sabah'ta yer alan habere göre, 17 Aralık operasyonunun ardından ülke genelinde paralel yapılanmaya yönelik açılan soruşturmalar devam ederken Ankara Anayasal Suçlar Bürosu tarafından Fethullah Gülen'le ilgili yürütülen "Darbe, Örgüt Kurmak ve Yönetmek, Anayasal Düzeni Bozma, Casusluk" soruşturmasında önemli gelişmeler yaşanıyor. Paralel yapılanmaya yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında örgütün lideri Fethullah Gülen için "Darbe" kapsamında açılan soruşturmada düğmeye basıldı.

Ankara Anayasal Suçlar Bürosu savcısı Serdar Coşkun tarafından yürütülen soruşturmada Gülen hakkında daha önce açılan ancak beraat ve takipsizlikle sonuçlanan dava ve soruşturma dosyaları da incelemeye alınıp soruşturmaya dahil edildi. Savcı daha önceki iddiaları da bir bir incelemeye aldı.

70 Bin kişi inceleme altında

Savcılığın 'darbeye' yönelik soruşturmada 17 Aralık operasyonu öncesi ve sonrası istihbarat birimlerinin hazırladıkları raporlarla ilgili de talepte bulunacağı öğrenildi. Ülke genelinde özellikle emniyet ve kamu kurumlarında çalışan 62 bini emniyet mensubu olmak üzere yaklaşık 70 bin görevlinin Paralel Devlet Yapılanması ile birlikte hareket ettiğine ilişkin iddialar da inceleniyor. Bu kişilere yönelik kurum içi soruşturmaların ilerleyen dönemlerde değerlendirileceği öğrenildi.

Öncelik lider kadrolara verilecek. Darbe kapsamında Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik soruşturmada 1989'dan bugüne kadar olan tüm illegal çalışmaların ele alınacağı öğrenildi. Soruşturma kapsamında lider olarak Fethullah Gülen, alt kadroda ise Danışma kadrosu, Şehir İmamları, Esnafı organize eden imamlar, Semtlerden sorumlu imamlar, basın sorumluları, ev düzeyinde görevli imamlar, bireyleri kontrol eden imamlar ve öğrenci eğitim evleri alanlarıyla ilgili ayrı ayrı incelemeler yapılacak. Yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriyle ilgili ayrı bir çalışma da yürütülecek.

Finans kaynakları tespit ediliyor

Paralel Devlet Yapılanması'nın finans kaynaklarına yönelik de ayrı bir çalışma yürütülecek. Bu yapılanmaya destek veren şirket ve işadamları bir bir tespit edilerek haklarında "Örgüte yardım ve yataklıktan" soruşturma yürütülebilecek. Özellikle yurtdışı finans kaynakları üzerinde durulacak. İddialar arasında yer alan yurt dışından yapılan destekler doğrultusunda "casusluk" iddiaları araştırılacak. Operasyonların dalga dalga yapılacağı ve farklı illerde yapılan suç duyurularının Ankara'da birleştirileceği de belirtiliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler