YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralelle mücadelede 1000 gözaltı!
Paralel Yapı ile mücadelede, bugüne kadar, emniyet ve yargı başta olmak üzere, devletin kurumlarına sızan yapıyı çökertmek için büyük mesafe kat edildi. 1000'den fazla kişi gözaltına alındı, 250 kişi de tutuklandı.
Paralelle mücadelede 1000 gözaltı!
11 Haziran 2015 / 07:28 Güncelleme: 11 Haziran 2015 / 12:02

Paralel Yapı'ya yönelik mücadelede bugüne kadar önemli adımlar atıldı. Örgütün inlerine girildi. 1000'i aşkın kişi gözaltına alındı, 250'si tutuklandı. Devletin neredeyse tüm kurumlarına sızan örgütün ana yuvası ise emniyet ve yargı oldu. TSK, TİB, TÜBİTAK, HAVELSAN, Telekom, ÖSYM, TBMM, bakanlıklar, üniversiteler ve tüm devlet kurumlarında hem adli hem idari soruşturma başlatıldı.

17-25 Aralık darbe girişimleri ile deşifre olan örgüt üye ve yöneticileri "Fethullah Gülen Terör Örgütü yöneticiliği veya üyeliği", "siyasal ve askeri casusluk", "darbeye teşebbüs", "yasadışı dinleme", "resmi evrakta sahtecilik", "kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme", "özel hayatın gizliliğini ihlal", "suç delillerini yok etme", "görevi kötüye kullanma" ve "yasaklanan bilgileri açıklama ve temin etme" ile "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından hesap veriyor.

Paralel örgütün yapısını ortaya koyacak bir başka soruşturma daha yürüyor: "Ana örgüt" soruşturması hem İstanbul hem Ankara Başsavcılığı'nda iki ayrı dosya olarak yürütülüyor. Örgütün lideri Fetullah Gülen ile birlikte diğer yöneticiler tespit edildikçe soruşturmaya dahil edilecek. İşte Paralel Yapı ile mücadelenin seyir defteri: 

İLK OPERASYON 

Paralel Yapı'ya ilk büyük operasyon geçen yıl 22 Temmuz'da İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubeleri'nde görevli emniyet mensuplarına yapıldı. 22 kente yayılan operasyonlarda 75'i Terörle Mücadele Şubesi, 39'u İstihbarat Şube'de görevli 114 polis gözaltına alındı. Bu polisler, sözde Selam örgütü bahanesiyle "yasadışı dinleme" ve "casusluk" faaliyeti yürütmekle suçlandı. Gözaltına alınanlar arasında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse, eski İstihbarat Şube Müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan da vardı. "Casusluk" ile suçlananların sözde Selam örgütü bahanesiyle Başbakan Erdoğan, bakanlar ve MİT müsteşarını 3 yıl süreyle dinlediği belirtildi. Selam Örgütü üyesi diye 4 bin kişinin yasa dışı dinlendiği ortaya çıktı. 

Pensilvanya'da yaşayan örgüt lideri Fetullah Gülen'in talimatı ile 2010'da Nur cemaatine bağlı Tahşiyeciler grubuna kumpas kurdukları gerekçesiyle 14 Aralık 2014'te Paralel Yapı'nın medya ve emniyet ayağına operasyon yapıldı. Bu operasyonlarda Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, Zaman Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın da aralarında bulunduğu 31 kişi gözaltına alındı. Tahşiyecilere kumpas soruşturması kapsamında ilk kez Fetullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Paralel Yapı'nın "milli güvenliği tehdit eden paralel devlet yapılanması" olarak tanımlanması ve Kırmızı Kitap'a alınması ise 29 Nisan 2015'teki MGK toplantısında gerçekleşti.

EMNİYETİ KARARGÂH YAPMIŞLAR 

İstanbul'da ana örgüt soruşturması dışında Paralel örgütün eylemlerine ilişkin 6 ana soruşturmada 106'sı tutuklu 300 şüpheli var. Bunlardan 44'ü asker. Medya çalışanlarının da aralarında bulunduğu şüphelilerin çoğunluğu emniyet görevlisi. İstanbul'daki soruşturmalarda henüz açılan dava yok. Emniyetteki soruşturmalarda İstihbarat, Terörle Mücadele, Organize Suçlarla Mücadele, Mali Şube ve Bilişim Şubeleri'nin de bu yapının kontrolünde olduğu belirlendi. Tüm illerdeki emniyet istihbarat şubelerinde yuvalanan çetenin binlerce vatandaşı "yasa dışı terör örgütü üyesi" diye dinlediği tespit edildi.

Paralel Yapı'nın Ergenekon, Balyoz, şike, fuhuş ve askeri casusluk, 17-25 Aralık gibi soruşturmaları yürüttüğü, İstanbul Emniyeti'ni adeta ana karargâh gibi kullandığı ortaya çıktı. 

İstihbarat Şube'ye yönelik "yasadışı dinleme" soruşturmasının ikinci dalgası, Ali Fuat Yılmazer'in ifadeleri doğrultusunda 5 Ağustos 2014'te alt kadrolara yapıldı. 33 polise yönelik operasyonlarda İstanbul'un Seyrantepe ve Halkalı'daki polis lojmanlarına baskınlar yapıldı. 19 Ağustos 2014 tarihinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, "Paralel Yapı" tarafından dinlenildiğini bildiren 62 kişinin şikayeti üzerine soruşturma başlattı. İzmir Emniyeti'ndeki Paralel ekibin, kendi müdürlerini "kamyoncu" üst düzey bürokratları ise "pavyoncu" adı altında dinledikleri ortaya çıktı. 22 Ağustos'ta 32 polisten 11'i tutuklandı. 

DARBEYE TEŞEBBÜS 

25 Aralık 2013'te hükümeti devirmeye kalkışan polislere yönelik ilk operasyon ise 31 Ağustos 2014'te yapıldı. Gözaltına alınan 32 polisten eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı, Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Yakup Saygılı ile yardımcısı Kazım Aksoy'un da aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı, diğerlerinin tutuksuz yargılanmasına karar verildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde kullandığı çalışma ofisi ve Başbakanlık Merkez Bina'ya yerleştirilen böceklerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 13 şüpheli hakkında Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde Koruma Müdürlüğü yapan Zeki Bulut ve TÜBİTAK Yöneticisi Hasan Palaz da sanıklar arasında yer aldı.

İddianamede, şüphelilere "siyasi casusluk, haberleşme gizliliğini ihlal, aleni olmayan konuşmaları dinleme" suçlaması yöneltildi. 'Örgüt' suçlaması ile ilgili dosya ayrılarak ayrı bir soruşturma olarak yürütüldü. Sanıklar 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. 2 firari sanık da Romanya'da yakalanıp Türkiye'ye getirildi. 

SAVUNMA PROJELERİNİ HEDEF ALDILAR

21 Ekim 2014'te İstihbarat Dairesi'nin eski çalışanı 18 kişiye "yasa dışı dinleme" suçlamasıyla operasyon yapıldı.

Bu soruşturmanın iddianamesinde Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak, yardımcısı Selahattin Dinçer, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube'den sorumlu eski Emniyet Müdür Yardımcısı Lokman Kırcılı, eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Arslantaş, yardımcısı Hasan Ali Okan şüpheliler arasında yer aldı.

Şüphelilerin savunma projelerinde görev alan devlet görevlileri ile bazı siyasetçileri dinlediği öne sürüldü. Sivil savcılığın yanı sıra Genelkurmay Askeri Savcılığı da Türk Silahlı Kuvvetleri içinde Paralel Yapı mensuplarını tespit ederek ayıklamak için soruşturma yürütüyor.

Kasım 2014'te askeri soruşturma kapsamında Askeri Yargıtay'da üye olarak görev yapan bir kişi 'gizli tanık' sıfatıyla ifade verdi. Bu kişi, Askeri Yargıtay içinde Paralel yapılanması ve sürdürülen çalışmalar hakkında önemli bilgiler verdi. Paralel Yapı mensuplarını isim isim vererek Askeri Yargı'daki yapılanmalarını anlattı.

 

SABAH

amaçları ne acaba?
 // A.SAĞ
1-Kendi davalarını ilerletmek. (o neki acaba?)
2-Türkiyeye zarar vermek. (evet verdiler)
3-Yahudilere hizmet etmek, ekmeklerine yağ sürmek. (Yahudiler çok sevinçli)
4-Savunma sanayisine zarar verip çökertmek. (Zarar verdiler)
5-Müslümanları birbirine düşürmek (başarılı oldular)
6-İsrailin veremediği zararı vermek (Kale içten yıkılır)...
11 Haziran 2015 Perşembe 08:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler