YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralelin adliye fişçisi tutuklandı
Iğdır’da savcı ve hakimleri dini inancı, siyasi görüşü ve Gülen Hareketi'ne yakınlığını hakkında fişleyen A. G. tutuklandı.
Paralelin adliye fişçisi tutuklandı
29 Eylül 2014 / 07:16 Güncelleme: 29 Eylül 2014 / 07:18

Iğdır Emniyeti Organize Şube ekipleri, Adana’dan gönderilen bir ihbar mektubuyla adliyelerde çalışan hakim ve savcılar hakkında el yazısı ile hazırlanmış raporları ele geçirdi. Adliye çalışanlarını incelemeye alan Organize ekipleri, 2011 yılında Iğdır Adliyesi Sulh Ceza Mahkemesi Kalemi olarak görev yapan 2013 yılında ise Iğdır Üniversitesi’ne geçen Adem G’yi yakın takibe aldı. İncelemede Adem G’nin adliye çalışanlarını izlediği belirlendi.

Kurum sicillerini yazdılar

İki yıl Sulh Ceza’da görev yapan Adem G., 2012’nin 6’ıncı ayından itibaren Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı dahil hakim ve savcıların siyasi görüş, dini inanç, özel yaşantı ve cemaate yakınlığı konularını not ederek, birer rakam verdiği ve sayılarla kodladığı tespit edildi. Notlarda, bir bayan hakimin genellikle eşinin odasında oturduğu, oruç tutmadığı, iki hakim arasında yaşanan tartışma, hatta hakimlerin aldığı kararlar gibi ayrıntılara dahi yer verilmiş.

Adem G.’nin fişlemeleri yaparken kullandığı A4 kağıtlarının sol üst köşesine kendi kurum sicillerini yazdığı ancak sicillerin başına 5 eklediği öğrenildi. Cemaat abilerinin fişlemeleri yapanları A4 üzerinde yazan kurum sicillerinden takip ettiği belirlendi.  Bu arada ekipler, Iğdır ve Ağrı’daki fişlemelerin Ağrı’da bir cemaat abisinde birleştiğini de tespit etti.

Belge kriminalden geldi

Tüm bu araştırma ve takibin ardından Iğdır Organize Şube ekipleri, 25.09.2014’te düzenledikleri operasyonla Adem G.’yi gözaltına aldı. Bir gün sonra serbest bırakılan katibin el yazısı örneğini alan polisler, raporlarla örneğin aynı kişi tarafından yazılıp yazılmadığını öğrenebilmek için belgeleri kriminal laboratuvara gönderdi. 27.09.2014 günü kriminalden gelen raporda notların Adem G. tarafından yazıldığının belirlenmesi ve savcılık itirazı üzerine tekrar gözaltına alınan şüpheli, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘Atatürk’ü seviyor musun’ sorusu

Adem G.’nin adliyede görevli katiplerin siyasi görüşlerini belirlemek için defarklı yöntemler kullandığı belirlendi. Notlarda ‘Atatürk’ü seviyor musun?’ diye soran bir katibin cevabını zabıt şeklinde yazdığı da öğrenildi. Adem G.’nin ayrıca bir hakim için de ‘Odasında NT poşeti görünüyor ancak şu an itibariyle renk vermiyor’ ifadesini kullandığı tespit edildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler