YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel'e karşı 'liyakat' sınavı
Paralel'e karşı 'liyakat' sınavı
22 Eylül 2014 07:30
HSYK seçimine günler kala Yargı'da Birlik Platformu üyeleri Ankara'da buluştu. Adaylar, yargıdaki paralel yapılanmaya karşı "adaleti, hakkaniyeti taahhüt ediyoruz" mesajı verdi.

HSYK seçimlerine günler kalan paralel yapılanmanın karşısında seçime girecek olan Yargı'da Birlik Platformu üyeleri Ankara Gölbaşı'nda düzenlenen toplantıyla kendilerini tanıttı. 12 Ekim'de yapılacak seçimler öncesi adaylar "HSYK'da adil, liyakat ve hakkaniyete dayalı bir yönetim" taahhüdünde bulundu.

Yargıda olağan gitmeyen şeyler, haksızlıklar, zulümler nedeniyle Yargıda Birlik Platformu'nu oluşturma kararı aldıklarını anlatan adaylardan HSYK Genel Sekreteri Bilgin Başaran, "HSYK'nın, adaleti, hakkaniyeti hedeflemesini ve bu ölçüler tayininde çalışmasını taahhüt ediyoruz" dedi.

HSYK'daki paralel yapılanmanın 2010'da kırılma yaşadığını söyleyen Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Ateş ise HSYK'daki kırılmanın 2010'da yaşandığını söyleyerek, "Bunlar 1 hafta öncesinden seçileceklerini biliyordu.

Kıyafetlerini hazırladıkları, seçim günü sabahı erkenden saat 08.00'de hazır oldukları herkes tarafından bilinmektedir" dedi. Hâkim adaylığı sınavında, 3 dakikada 180 sorunun doğru cevaplandığı yönündeki iddialara da değinen Ateş, bu iddialarla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca takipsizlik kararı verilmesini de eleştirdi.

Toplantıya Turgay Ateş ve Bilgin Başaran'ın yanı sıra HSYK Başmüfettişi İsa Çelik, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş, Yargıtay Tetkik Hâkimi Zeynep Şahin ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömür Topaç da katıldı.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler