YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralelcilerin davaları onlara emanet!
Paralelcilerin davaları onlara emanet!
13 Mayıs 2015 07:43
Eski PFDK Üyesi Avukat Memduh Oğuz'un yurt çapında kurduğu çok sayıda hukuk bürosu vasıtasıyla paralel yapıya mensup işadamlarının davalarını kapattırdığı ve bu yöntemle himmet topladığı belirlendi.

Konya'daki paralel yapı soruşturmasında eski PFDK üyesi Avukat Memduh Oğuz'un gözaltına alınması, paralel yapının paravan hukuk bürolarını ortaya çıkardı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü “paralel yapı” iddialarına ilişkin soruşturmada örgütün finans ve avukat yapılanmasına ilişkin önemli deliller elde edildi. Soruşturma kapsamında önceki akşam geç saatlerde ABD'ye gitmek üzere bulunduğu havalimanında gözaltına alınan Oğuz'un da bu yapılanmanın organizatörlerinden biri olduğu iddia edildi.

Paravan hukuk büroları

Emniyet tahkikatını Konya Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin yürüttüğü soruşturmada, Oğuz'un yurt çapında paravan hukuk büroları kurduğu ortaya çıktı. Bu hukuk büroları aracılığıyla kendisine ulaşan iş adamları hakkında açılan dosyaları kapattırdığı belirtilen Oğuz'un bu yöntemle örgüt lehine himmet toplayarak ABD'deki bir hesaba yönlendirdiği tespit edildi. Bu yöntemle elde edilen paranın büyük bir meblağ olduğu da iddialar arasında. İddiaları doğrulayan Yeni Şafak'ın ulaştığı adli kaynaklar, bir avukatın gözaltına alınmasına yetecek kadar delile ulaşıldığını kaydediyor.

DHKP/C ile yanı yöntem

Terör örgütü DHKP/C'nin de buna benzer bir avukat yapılanması bulunuyor. DHKP/C'nin de, davalarını takip etmek, militanlar hakkında raporları yurt dışına göndermek ve bağışları organize etmek amacıyla hukuk büroları kurduğu daha önce örgüt elemanları hakkında hazırlanan iddianamelere yansıdı. Paralel yapının kurduğu bu ağın, DHKP/C yapılanmasıyla benzerlik taşıması ise dikkat çekici bulundu.Paralel yapıya yakın iş adamlarının dosyalarını kapattırarak örgüte menfaat temin etmekle suçlanan Oğuz'un Konya, Bursa, Antalya, Nevşehir ve Kütahya'nın da aralarında bulunduğu 10 ilde hukuk bürosu bulunduğu ve bu bürolarda 100'ün üzerinde avukatın çalıştığı belirlendi. Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Mevlana Üniversitesi'nin mütevelli heyetinde yer alan Oğuz'un adı, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da tutuklandığı Futbolda Şike soruşturması sürecinde sıklıkla geçiyordu. Oğuz o dönem PFDK üyesiydi.

Adli kontrole bırakıldı

Öte yandan adliyedeki işlemleri tamamlanan Oğuz, tutuklama istemiyle adliyeye sevk edildi. Oğuz'la birlikte gözaltına alınan sekreteri F.N.P., yurdışına çıkış yasağı konularak, adli kontrolle serbest bırakıldı.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler