YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralelciler o kuruma neden sahip çıkıyor?
Kriptolu telefonları hükümeti dinlemek için geliştirdiği ortaya çıkan TÜBİTAK MAM'daki 'bilim hırsızlığı'na paralel medya sahip çıktı. Haberi yalanlamaya çalışan paralel medyaya cevap ise bakanlıktan geldi: 'İddiaların takipçisiyiz'
Paralelciler o kuruma neden sahip çıkıyor?
16 Ağustos 2014 / 06:40 Güncelleme: 16 Ağustos 2014 / 11:33

Türkiye'yi sarsan son dönemlerin en büyük sanayi casusluğunu Gülen Hareketi medyası sahiplendi.

Sabah'ın raporlara dayandırarak hazırladığı "TÜBİTAK'ta bilim hırsızlığı" manşetini yalanlama derdine düşen paralel yayın organları, haberde kendileri ima edilmemesine rağmen hırsızlığı sahiplenme yarışına girdi.

"Sabah'ın haberi yalan çıktı" diye ortak manşetler atan paralel medya, TÜBİTAK'ın açıklamasını çarptırarak haberleştirdi. 

İstihbarat servisleri

Raporlara yansıyan iddiaların merkezindeki TÜBİTAK MAM'la ilgili yeni bilgiler, buz dağının görünmeyen yüzünü de ortaya çıkarmaya başladı.

Buna göre, bilim hırsızlığı sadece projelerin rakip firmalara sızdırılmasını da kapsamıyor. İddialar, kurumun yabancı istihbarat örgütlerinin adeta üssü haline geldiğini gösteriyor.

Türk sanayisinin en mahrem sırlarını elinde tutan kurumun, uzun yıllar başta Almanya olmak üzere birçok ülkeye sistematik veri akışı sağladığı belirtiliyor.

Savunma sanayisinden telekomünikasyona, gıdadan sağlığa kadar 119 sektöre Ar-Ge ve çözüm projeleri geliştiren kurum, Türkiye'nin ekonomik geleceğinin adeta beyni konumunda. 

20 kişi görevden alındı

TÜBİTAK, son dönemde dinleme skandalıyla gündeme gelmişti. Kurum, "Asla dinlenemez" diyerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet üyelerine kriptolu telefonlar dağıtmıştı.

17 Aralık'taki hükümeti devirme operasyonundan sonra devletin zirvesinin de bu telefonlar sayesinde dinlendiği açığa çıkmıştı. Bunun ardından Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK MAM'da başkanın da aralarında bulunduğu 20'ye yakın yöneticiyi görevden almıştı. Ardından da kuruma yönelik daha detaylı bir çalışmanın startı verilmiş, devreye Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu girmişti. 

Bakanlık: İddiaların takipçisi olacağız

TÜBİTAK'ın bağlı olduğu Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ise kurumun itibarını koruyacaklarını ancak, her türlü iddianın da sonuna kadar takipçisi olacaklarını bildirdi.

Bakanlık, TÜBİTAK MAM'da yaşandığı iddia edilen bilim hırsızlığına ilişkin de detaylı bir inceleme yapıldığı bilgisini verdi.

TÜBİTAK'tan yapılan açıklamada ise hedef saptırılmaya çalışılarak, "Haberin merkezindeki TÜBİTAK MAM (Marmara Araştırma Merkezi), teşvik başvurularının yapıldığı bir birim değil, araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü bir merkezdir. Bu sebeple MAM'a teşvik başvurularının yapılması ve yöneticiler tarafından arşivlenmesi teknik olarak mümkün değildir" denildi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler