YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralelci polislerin saklandığı yer belli oldu!
Paralelci pols operasyonunda haklarında yakalama kararı verilen 17 polisten, aralarında Emniyet Müdürü Ömer Köse, Emniyet Amiri Kazım Aksoy'un da olduğu 8'inin avukatların bürolarında saklandığı iddia edildi.
Paralelci polislerin saklandığı yer belli oldu!
15 Ağustos 2014 / 20:03 Güncelleme: 15 Ağustos 2014 / 20:07

Emniyet'teki paralel yapılanmaya yürütülen “Casusluk” ve “yasadışı dinleme” soruşturmasında ifadeleri alınmadan serbest bırakılrıktan sonra haklarında yeniden yakalanma kararı çıkarılan 17 polisten teslim oylayan 8’inin avuktalarının ofislerinde saklandığı bildirildi.

Emniyet tarafından aranan şüphelilerin hiçbirisinin yakalama kararının çıktığı 8 Ağustos’tan  bu yana evlerinde kalmadığı ve saklandığı öğrenildi. İddiaya göre hala teslim olmayan Ömer Köse, Kazım Aksoy, Erkan Ünal, Ramazan Bolat, Osman Özgür Açıkgöz, Mehmet Işık, Necati Arslan ve Hasan Yüksek avukatların ofisinde saklanıyor. Devlet içindeki paralel yapı iddiaları üzerine İstanbul Başsavcılığı’nca başlatılan casusluk ve yasadışı dinleme soruşturması kapsamında gözaltına alınan 114 kişiden bugüne kadar toplam 40 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tahliyelere itiraz edildi

İstanbul Savcısı Okan Özsoy’un yürüttüğü şantaj ve yasadışı dinleme soruşturmasında 22 Temmuz’da gözaltına alınan ve aralarında Ali Fuat Yılmazer ile Erol Demirhan’ın da bulunduğu 75 kişiden 20 kişi tutuklandı, 4 kişiye ise yurtdışı yasağı getirilerek adli kontrolle serbest bırakıldı. Şüpheliler örgüt kurmak ve yönetmekten cezaevine gönderildi. Aynı gün savcı İrfan Fidan’ın yürüttüğü casusluk soruşturması kapsamında ise haklarında gözaltı kararı verilen 39 kişiden 11’i tutuklandı. 8 kişi de adli kontrolle serbest bırakıldı. Savcı İrfan Fidan serbest bırakılanlardan 38 kişinin tahliyesine itiraz etti.

Savcı Fidan’ın itirazını değerlendiren 2’nin Sulh Ceza Hakimi Hulisi Pur, Paralel yapıya yönelik operasyonda ifadeleri alınamadığı için serbest bırakılan aralarında Emniyet Müdürü Ömer Köse’nin olduğu 17 kişi hakkında mahkeme ifadelerinin alınması için 8 Ağustos’ta yakalama kararı verdi. Yakalama kararı verilen şüphelilerden bugüne kadar 8’i adliyeye gelerek teslim oldu, bir polis de ağabeyinin evinde yakalandı. Hakim karşısına çıkarılan 9 polisten Emniyet Amiri Kürşat Durmuş tutuklandı. 8 polis serbest kaldı.

Firari polisler aranıyor

Öte yandan Okan Özsoy  5 Ağustos’ta da ikinci dalga operasyonun talimatını verdi. Bu soruşturmada da 32 kişi gözaltına alındı. 8’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hakkında yakalama kararı bulunan halen 8 şüpheli bulunuyor. 8 Ağustos’ta hakkında yakalama kararı çıkartılan Emniyet Müdürü Ömer Köse, Emniyet Amiri Kazım Aksoy, Erkan Ünal, Ramazan Bolat, Osman Özgür Açıkgöz, Mehmet Işık, Necati Arslan ve Hasan Yüksek halen aranıyor.

Hem dinlemiş hem dinlenmiş

Emniyet’teki paralel yapı iddiaları kapsamında yürütülen casusluk ve yasadışı dinleme soruşturmasında tutuklanan polis memuru Serkan Durmaz’ın hem dinleyip hem dinlendiği ortaya çıktı. 2009-2011 yılları arasında İstihbarat Şube’de yapılan usulsüz dinlemelerde görev alan Durmaz, iş adamı Galip Öztürk’le ilişkiliymiş gibi gösterilerek organize suç örgütü kapsamında 3 yıl dinlenildi. Dinleme kararı da Erol Demirhan tarafından verilmiş.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler