YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralelci polislerin hakimlere şok oyunu
Paralel yapı mensubu polislerin, hakimleri sahte belgelerle yanılttıkları ortaya çıktı. Vergisini düzenli ödeyen iş adamlarını, 'terör örgütü üyesi' diyerek yasadışı dinledikleri tespit edildi.
Paralelci polislerin hakimlere şok oyunu
18 Eylül 2014 / 03:20 Güncelleme: 18 Eylül 2014 / 06:54

Sahte belgelerle hakimleri yanılttılar. İmha edilmesi gereken kayıtları arşivlediler. İzmir’deki yasadışı dinleme operasyonu iddianamesinde derin yapının işadamlarını terörist gibi göstererek dinledikleri tespit edildi.

İzmir merkezli 13 ilde geçen ay yapılan, “Yasadışı dinleme” operasyonu iddianamesinde çarpıcı detaylar yer aldı. Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Bato tarafından hazırlanan 35 sayfalık iddianamede, yasalara bağlı ve devlete vergisini ödeyen işadamlarının yıllarca ‘terör örgütü üyesi’ gibi dinlendiği ortaya çıktı. İşadamlarını örgüt üyesi gibi gösteren polislerin, hakimleri sahte belgelerle yanıltıp, dinleme kararı aldırdığı tespit edildi.

Dinleme evraklarında paraf ve imzası bulunan tüm görevlilerin sorumlu olduğunu belirten savcı Bato, 2010 ile 2013 yılları arasında yüzlerce işadamının yasadışı dinlediğini belirtti.  İddianamede ayrıca, dinlenen işadamları hakkında hiçbir suç unsuru bulamayan zanlı polislerin, dinleme kayıtlarını imha etmesi gerekirken arşivledikleri de belirtildi.

Terörist gibi göstermişler

Soruşturmayı yürüten Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Bato’nun hazırladığı 35 sayfalık  iddianamede, çarpıcı detaylar yer aldı. İzmir Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü içerisinde meslek hiyerarşisi dışında farklı bir yapılanma olduğunu, bu yapılanmanın devletin tüm imkan ve olanaklarını amaçları doğrultusunda kullandıklarını belirten savcı Okan Bato, devlete vergisini ödeyen işadamlarının ‘terör örgütü üyesi’ gibi gösterildiğini belirtti.

Yıllarca dinlenen işadamları ile ilgili dinleme kayıtlarının imha edilmesi gerekirken arşivlendiği de iddianamede yer aldı. Yasadışı dinleme kayıtlarının örgütün amaç ve hedeflerine hizmet etmeye yarayacak ve şantaj unsuru olarak kullanılabilecek bilgiler olduğunu belirten Savcı Bato, polislerin hakimleri de sahte belgelerle yanıltıp, dinleme kararları çıkardıklarını tespit etti.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler