YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralelci polislerin avukatlarından tepki
Paralelci polislerin avukatlarından tepki
27 Temmuz 2014 19:15
Paralel yapı operasyonunda gözaltına alınan emniyet mensuplarının avukatları, müvekkillerinin adliyede zor şartlarda tutulduğunu ifade etti.

Şu ana kadar sadece 7 kişini sorgulanabildiğini söyleyen avukatlar, duruma tepki gösterdi.

Paralel yapıya yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan emniyet mensuplarının mahkemedeki ifadeleri sürüyor. Sabah 10.00 sıralarında başlayan ifade işlemlerinde şimdiye kadar 7 ismin sorgulandığı belirtildi.
Adliye önünde açıklama yapan zanlı avukatları, müvekkillerinin kötü şartlarda tutulduklarını savundu.

Avukatlardan Bilal Çalışır zanlıların hakim karşısına gelene kadar sistematik bir şekilde işkenceye tabii tutulduğunu belirterek, "Sahur vakti evlerinden alınmış, Ağustos ayında kaloriferler açılmış, iki kişilik odalarda 4 kişi kalmaya mecbur bırakılmıştır. Oruçlu olan müvekkillere iftar ve sahurda yeterli yemek verilmemiştir. Hakim önündeki sorgu ise hukuk tarihine geçirilecek skandallar ile başlamıştır. Adliyede bu imkan olmasına rağmen banyo yaptırılmadan 6 gündür nezarete odasında bekletilmişlerdir. İnançlara saygılı olduklarını söyleyen siyasi otorite tarafından işkenceye maruz bırakılmışlardır" dedi.

Diğer bir zanlı avukatı Ömer Turanlı ise gözaltı sürelerisinin bittiğini savunarak, "48 saat geçmesine rağmen 7 kişinin sorgusu yapılmıştır.

Gözaltında bulunan arkadaşların gözaltı süresi bitmiştir. Bu şahıs ya gözaltındadır ya da tutukludur. Şu an 49 kişi Adliyede rehindir. Adliyenin deposunda bulunan bir eşya gibidir. Moralleri çok yüksek. Direniyorlar. Oruçlarını tutuyorlar" ifadelerini kullandı. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler