YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralelci polisler her şeyi itiraf etti!
İstanbul Emniyeti'nde görevli paralel yapı mensubu 9 polis memuru,paralel yapının emrinde olduklarını itiraf etti.
Paralelci polisler her şeyi itiraf etti!
17 Haziran 2014 / 07:32 Güncelleme: 17 Haziran 2014 / 07:31

Yakın zamana kadar İstanbul Emniyeti'nde görev yapan paralel yapı mensubu 9 polis memuru, Etkin Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak için başvurdu.

Hükümeti görevden uzaklaştırmaya yönelik olarak tasarlanan 17 ve 25 Aralık Operasyonları'ndan sonra, paralel yapının Emniyet Genel Müdürlüğü içindeki yapılanmasına yönelik çok sayıda soruşturma başlatıldı. Soruşturmalarda, yasadışı dinleme, arşiv oluşturma ve sızdırmadan, polis sınavlarındaki usulsüzlüklere kadar çok sayıda soruşturma sürerken, bazıları da çoğunluğu operasyonel şubelerde olmak üzere açığa alma ve ihraçlarla sonuçlandı.
 
Pişmanlık için başvurdular
 
Son olarak, 17 Aralık öncesi İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 9 polis memuru, Etkin Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak amacıyla, incelemelerini sürdüren polis başmüfettişlerine başvurdu. Polisler, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi ve Tanık Koruma Programı'na alındı.
 
Önce vaat sonra tehdit
 
Polislerin ifadeleri, yürütülen soruşturmalarda önemli dayanak oluşturuyor. Polislerin ifadelerinde, operasyon talimatının, kimlerce verildiği, operasyonda yer almak istemeyen polislere ne vaatlerde bulunulduğu ve ya nasıl tehdit edildiği yer alırken, yapının, Emniyet'teki işleyişine dair ifadeler de yer alıyor.
 
Polislerin ifadelerinde, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce verilen rütbelerin değil, Gülen Hareketi içindeki sözde rütbelerin önemli olduğu anlatılıyor. Emniyet amirinin, başkomiserin önünde eğilerek selam vermesi, müdürün, emniyet amirinden talimat alması örneklerden bazıları olarak ifade ediliyor. Yapının, bekar polislerin maaşlarından yüzde 10, evli polislerin maaşlarından da yüzde 5 oranında parayı, 'himmet' adı altında kestiği, vermek istemeyenlere mobbing yapıldığı bilgisi de ifadelerde yer alıyor.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler