YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Paralel' zirvede çok gizli buluşma!
'Paralel' zirvede çok gizli buluşma!
28 Mayıs 2014 07:07
‘Parelel devlet' soruşturmasını yürüten savcılar, MİT ve Emniyet yetkilileriyle Ankara Adliyesi'nde bir araya geldi. Kritik zirvede bilgiler masaya yatırıldı, harekat planı çizildi

17 ve 25 Aralık operasyonlarının ardından başlatılan “paralel devlet” soruşturmaları sürerken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda çok kritik bir toplantının gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Gizli toplantıya, paralel devlet iddialarını soruşturan başsavcı vekilleri, savcılar, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat, Terörle Mücadele ve KOM Daireleri yetkilileri katıldı. Toplantıda, önümüzdeki günlerde operasyona dönüştürülmesi beklenen soruşturmanın yol haritasının oluşturulduğu öğrenildi.

Soruşturmalar sürüyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda, Başbakan Erdoğan'ın ofisinde ve makam odasında bulunan böcek, 17 ve 25 Aralık operasyonları sürecinde twitter ve youtube'a yüklenen ses kayıtları, TİB'in çatısına konulan çanak antenle uydu üzerinden kişisel verilerin ele geçirilerek yurtdışına casusluk yapıldığı, emniyet ve yargı içinde, “paralel devlet” iddialarıyla başlatılan bu soruşturmalar sürüyor.

Operasyona dönüşebilir

Başbakan Erdoğan'ın, ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in iadesinin isteneceğini açıklamasının ardından Gülen hakkında, “örgüt kurmak ve hükümete karşı suç işlemek” iddiasıyla soruşturma başlatıldığı açığa çıkmıştı. Gülen soruşturması Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosu'nca yürütülüyor.

Ankara'da gizli toplantı

Bu soruşturmalar sürerken, geçtiğimiz günlerde Ankara Adliyesi'nde gizli bir toplantı gerçekleşti. Toplantıya başsavcıvekilleri, savcılar ile MİT ve Emniyet İstihbarat, Terörle Mücadele ve KOM Daireleri'nde çalışan yetkililer katıldı. Her birim paralel devlet iddiaları çerçevesinde kendi alanında çalışmalar yürütüyor. MİT ve Emniyet İstihbarat Dairesi , “yurtdışına casusluk yapıldığı” yönündeki iddiaları araştırıyor.. Terörle Mücadele Dairesi “silahsız terör örgütü kurulduğu” iddialarını mercek altına aldı.. KOM Dairesi ise paralel devlet iddialarının, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak” bölümüyle ilgili faaliyet yürütüyor.

Sır gibi saklanan bilgiler

Birimler toplantıda, elde ettikleri bilgi ve belgeleri masaya yatırdı, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Olası hatalara karşı kendi sorumluluk alanları dışında elde ettikleri verileri karşılaştırdı. Ayrıca bilgi vermek isteyen kişilerin ifadelerine de başvuruldu. Bu birimlerle ilişkiye geçen kişilerin kimliklerinin sır gibi saklandığı, ifade alma işlemlerinin de büyük gizlilik içinde yürütüldüğü belirtiliyor.

Soruşturma her an operasyona dönüşebilir

Zirvede soruşturmasının yol haritasının oluşturulduğu öğrenildi. Masaya yatırılan belge ve bilgiler ışığında, “paralel devlet” soruşturmasının her an operasyona dönüştürülebileceği kaydedildi.

esas hedef bence
 // ibrahim kıyakoğlu
söz konusu soruştuma hazırlıklarının ve açılacak davaların ve ardından gelecek tutuklama ve yargılamaların bir gayesi de söz konusu cemaate gönül vermiş insanların geçekleri görüp cemaate tamamen sırtlarını dönmelerini sağlamaktır okuduğumuz kadarı ile bir çok iş adamımız cemaate yaptıkları himmetleri kesmişler yurt dışına kaçanlar de bir yerde suçlarını kabul ediyorlar demektir bu bile çok önemli.saygılarımla......
28 Mayıs 2014 Çarşamba 09:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler