YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel yargının değişmeyen adresi 10 ve 13'üncü ağır ceza
Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk, Odatv gibi büyük davalardaki kritik kararların adresi hep 10'uncu ve 13'üncü ağır ceza mahkemeleri oldu
Paralel yargının değişmeyen adresi 10 ve 13'üncü ağır ceza
14 Ocak 2014 / 10:30 Güncelleme: 14 Ocak 2014 / 10:40

Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Odatv ve Askeri Casusluk soruşturmalarının telefon dinleme, arama ve tutuklama kararları, genellikle Ergenekon'un görüldüğü 13. Ağır Ceza ile Balyoz'un görüldüğü 10. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri tarafından verildi.

Odatv davasında yargılanan eski emniyet müdürü Hanefi Avcı da önceki gün yaptığı açıklamalarda 2012'ye kadar tüm önemli soruşturmalarda tutuklama kararlarını 10. Ağır Ceza'nın verdiğini söyledi. Avcı'nın "Hep aynı mahkeme, böyle bir tesadüf olabilir mi?" sözleri tartışma yarattı.

Avukat Mahir Işıkay "Çok iyi bir tesadüf. O kadar mahkeme ve hakim varken, tüm kritik soruşturmalarda dinleme, arama, el koyma, tutuklama kararlarını bu mahkemeler veriyor" dedi.Avukat Hüseyin Ersöz ise "Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy'de hep aynı isimlerin arama ve el koyma kararlarını vermesini ve bu hakimlerin sonrasında davaya esastan bakan hakimler olması tesadüf olamaz. Ergenekon 13'ten Balyoz 10'dan çıktı. Askeri Casusluk 13'ün, Odatv ise 10'un kararları ile şekilleniyor. Ergenekon'da soruşturma savcıları daha sonra duruşma savcısı oldu" diye konuştu.

İşte o tablo :

Ömer Diken: Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nde 6.5 yıl çalıştı. 13. Ağır Ceza üyeliğine atandı. Ergenekon'da arama ve tutuklama kararlarına imza attı. Askeri Casusluk'ta 1 numaralı sanık albay İbrahim Sezer hakkında arama ve el koyma kararı verdi. 2 yıl sonra Balyoz'un görüldüğü 10.Ağır Ceza'ya duruşmadan bir gün önce HSYK tarafından mahkeme başkanı olarak atandı. Üye hakimler Davut Bedir, Murat Üründü ve Ali Efendi Peksak. Duruşma savcısı Savaş Kırbaş.

Ali Efendi Peksak: Balyoz'da ilk operasyonda 10. Ağır Ceza'da nöbetçi hakimdi. İlk ve en çok tutuklama kararını verdi. Nöbeti sırasında 2 operasyonda 41 kişiyi tutukladı. Şu an KCK'nın görüldüğü 15 Ağır Ceza'da.

Murat Üründü: Balyoz kararı veren 10.Ağır Ceza'nın heyetinde. Karardan sonrabankacılık suçlarına bakan 8. Ağır Ceza'ya atandı.

Davut Bedir: Balyoz'da kararı veren 10. Ağır Ceza üyesiydi. Poyrazköy'de arama ve el koyma kararı ona aitti. Balyoz'daki karar sonrası 4. Ağır Ceza'ya atandı.

Savaş Kırbaş: Balyoz süresince duruşma savcısıydı. Karar sonrası Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Başsavcı Vekili oldu.

Sedat Sami Haşıloğlu: 13. Ağır Ceza üyesi. Ergenekon'da orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon ve işadamı Sinan Aygün'ün hakkında arama ve tutuklama kararı verdi. Ardından Ergenekon mahkemesinde aldı.

Gökmen Demircan: 13. Ağır Ceza üyesi olarak emekli orgeneral Çetin Doğan ile Süha Tanyeri gibi isimlerin arama ve el koyma kararını verdi. Daha sonra 17. Ağır Ceza'ya mahkeme başkanı olarak atandı.

İbrahim Balık: 10. Ağır Ceza hakimiyken Odatv'de gözaltına alınan Yalçın Küçük, Doğan Yurdakul gibi isimleri tutukladı.

Öz, atamaya itiraz edip izne ayrıldı

HSYK 3. Dairesi'nin inceleme kararı alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavı Vekilliği'nden Bakırköy Başsavcı Vekilliği'ne atadığı Zekeriya Öz dün 12.00'de Bakırköy Adalet Sarayı'na geldi. Öz, başsavcı Hadi Salihoğlu'yla toplantı yaptı. 20 dakikalık görüşmeden sonra odasına geçen Öz, adliye çıkışı görev yerinin değiştirilmesiyle ilgili olarak 10 Ocak'ta HSYK'ya itirazda bulunduğunu söyledi. Öz, Bursa'da bulunan annesinin rahatsızlığı nedeniyle bir süre izne ayrıldığını belirtti.

 

SABAH

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler