YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'ya çalışan generaller deşifre oldu!
Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla TSK'da başlatılan 'paralelci paşa avı' korkunç gerçeği ortaya çıkardı. 3 aydır yürütülen çalışma sonucunda 40 general ve amiralın örgüte çalıştığı tespit edildi.
Paralel Yapı'ya çalışan generaller deşifre oldu!
27 Haziran 2014 / 08:43 Güncelleme: 27 Haziran 2014 / 08:58

Paralel örgütün yoğun şekilde sızdığı kurumların başında gelen Türk Silahlı Kuvvetleri'’nde ‘darbeci avı’ için düğmeye basıldı. Bizzat Başbakan Erdoğan'’ın talimatıyla oluşturulan özel ekip, derin örgütü deşifre etmek için 3 aydır çalışıyor.  

Çok yönlü iş birliği

Şu ana kadar 40 general ve amiralin ‘paralelci’ olduğu belirlendi. Derin örgüte hizmet eden paşaların, 20’'si ‘tuğgeneral’ ve 5'’i bölge komutanı. 7’'si ‘tuğamiral’, diğerleri ‘tümgeneral’ ve ‘tümamiral’ düzeyinde.

Özel ekibin ulaştığı en sarsıcı gerçek, çok önemli bir kuvvet komutanının paralel yapıyla çok yönlü iş birliği içinde olduğu. Belirlenen isimlerin görev yaptığı yerlere bakıldığında; komutanlıkların adli müşavirlikleri, kurmay başkanlıkları, istihbarat, personel gibi kritik birimlerinin başkanlıkları, paralel yapının ele geçirdiği yerler. 

Kadrolaşma yüzde 50

Birimlerin yalnız başkanlıkları değil, aşağı doğru hemen hemen bütün personel yapılanması paralelci askerlerden oluşuyor. Askeri yargıda ise biri ‘general’, diğeri ‘amiral’ olmak üzere iki ‘paşa’ belirlendi.  Askeri yargıda, derin örgüte çalışmayan az sayıda rütbeli subay pasif görevlere kaydırıldı. Albay ve altındaki rütbelerde örgütün kadrolaşma oranı yüzde 50 civarında. Yani her iki subaydan biri paralelci.  

Ya şantaj ya sicil suikasti

Paralelci paşaların çoğu, derin yapıya gönüllü olarak çalışan kişiler. Bir kısmı ise çeşitli şantajlarla örgüte hizmet etmek zorunda bırakılmış. Genelkurmay ve kuvvet komutanlıklarının istihbarat birimlerinde örgütlenen paralelci askerler, kurumda çalışan bazı kadın personeli kullanarak üst düzeydeki subayları tuzağa düşürüyor. Şantaj yaparak istediği gibi kullanıyor.

Listeye sabotaj önlemi

Orduya sızmış paralelci subayların belirlenmesinin ardından, önümüzdeki ağustos ayında Yüksek Askeri Şurası’nda gerekli işlemler yapılacak. TSK kulislerindeki iddiaya göre ise kritik görevlerdeki bazı generallerin, YAŞ toplantısı beklenmeden, idari yetki kullanılarak pasif yerlere çekilmesi de gündemde.

Paralelci olduğu tespit edilen albaylar arasında bu yıl generallik bekleyenler de var. Özel ekip, paralelci olmadığı halde tasfiye listesine kimsenin girmemesi ve çalışmayı paralelcilerin sabote etmesini önlemek için çok titiz ve dikkatli bir çalışma yürütüyor. 

 

AKŞAM

Yok artık
 // erdener abi
Her iki askerden biri paralelci diyen ya sayı saymayı bilmiyor, ya da oturma organıyla düşünüyordur. Ama olay TSK da yapılacak bir tasfiyeye kılıfa benziyor. ...
28 Haziran 2014 Cumartesi 02:39
içlerinden
 // Mirzabey
malum gurubun içindeyken önceden, tsk ya adam sokmak için elinden geleni yapıyorlardı. özellikle askeri liselere adam yetiştirmek için özel evlerde öğrenci hazırlanıyordu. Askeri lise ve harp okullarının her türlü mülakat kısımlarında bunların adamı var, ben söylüyorum. çünkü dedikleri şu; bizim kendi içimizdeki mülakatı geç, gerisi fasafiso diyorlar. ünivden bölüm arkdaşım bu grubun içinde faal idi, şimdi sözl. subay. buralarda da varlar. milletin helalinden girmek istediği yerleri çaldılar. ...
27 Haziran 2014 Cuma 17:58
15:35
 // ONLAR HER YERDE FARKINDAMISINIZ
Yargı ve Emniyet, ardından da tüm kamu kuruluşlarında var bu paralelci yapı. Sözün kısası; kreşlere kadar sızmış paralelciler....
27 Haziran 2014 15:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler