YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'ya bir şikayet daha
Paralel Yapı'ya bir şikayet daha
12 Ekim 2014 12:15
Avukat Hüseyin Ersöz, Ergenekon gibi davalarda, bilirkişilerin kasıtlı olarak yanlış rapor yazdığını belirtip soruşturma istedi.

Ergenekon ve Balyoz davalarında Emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Emekli Albay Levent Göktaş'ın aralarında bulunduğu 15 sanığın avukatlığını yapan Hüseyin Ersöz, paralel yapının bilirkişi ayağının soruşturulması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir dilekçe verdi.

Dilekçede, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde uzman bilirkişi olarak görev yapan Bekir Peker, İsa Akyüz, Ahmet Uğurlu, Zafer Ketenci, Muhammed Bağdat, Hüseyin Koçer, Kemal Gökbaş ve Cengiz Koçak hakkında soruşturma talep edildi. Eski özel yetkili savcılar Zekeriya Öz, Fikret Seçen ve Bilal Bayraktar'ın yürüttükleri Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Odatv, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) gibi soruşturmalarda bu kişilerin görevlendirilmesine dikkat çekildi.

Görülmemiş tahribat

8 bilirkişinin kasıtlı ve sistematik yanlış raporlar hazırladığı savunularak, "suç örgütü üyeliği", "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs", "gerçeğe aykırı bilirkişilik" suçlarından yargılanmaları talep edildi. O raporlardaki eksiklik ve yanlışlıklar ile görmezden gelinen hukuksuz işlemler de delil olarak gösterildi. Terör ve örgütlü suçlara bakan savcılık, dilekçeyi işleme koydu. Dilekçede özetle şöyle dendi:

Bekir Peker ve İsa Akyüz, Balyoz davasının en önemli delilleri arasında yer alan 11 No'lu CD ile ilgili raporda, dosyaların oluşturulma tarihlerinin CD'nin oluşturulma tarihi ile uyumlu olduğunu, CD'ye daha sonradan veri eklenmediğini yazdı. Ancak İTÜ, YTÜ ve ODTÜ incelemelerinde 2003'de oluşturulan CD'de 2007'ye ait dosyaların yer aldığı tespit edildi.

 8 kişi, ÇYDD davasındaki dijital veriler üzerinde inceleme yaptı. ÇYDD Kadıköy Şubesi'nde el konulan harddiskle ilgili olarak kasten hiçbir sahtecilik bulgusundan bahsedilmedi. Bilimsel gerçeklerle örtüşmeyen raporlar hazırlandı. ABD'li Arsenal Adli Bilişim Şirketi tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda "Böylesi aşırı yoğunluktaki bir dosya sistemi tahrifatı ile daha önce hiç karşılaşmamıştır ve de analizlerimiz devam etmektedir" denildi.

Sahteciliği gizlediler

 Peker, Akyüz, Bağdat, Koçer, Gökbaş ve Koçak, Odatv soruşturmasında el konulan harddisklerde yapılan sahtecilikleri örtbas etti. ODTÜ, YTÜ ve Boğaziçi'nde yapılan bilimsel mütalaalarda korsanlığa yer verilirken, paralel bilirkişiler tarafından hazırlanan raporlarda buna değinilmedi. TÜBİTAK ayrıca, henüz Ergenekon soruşturmasında ele geçirilmeden önce 51 No'lu DVD'nin İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde kopyasının alınmış olduğunu tespit etti. Ancak yapılan bilirkişi incelemesinde bu durum gizlendi.

Özkan'la Twitter kardeşi oldu

Ergenekon davası savcısıyken gazeteci Tuncay Özkan'ın tutuklanması talimatını veren savcı Zekeriya Öz, AK Parti karşıtlığı konusunda Özkan ile aynı noktada buluştu. Öz, şu an CHP Parti Meclisi Üyesi olan Özkan'ın "AKP tarafından yönetilemeyen Yeni Türkiye'nin 5 günlük bilançosu" tweetini paylaştı.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler