YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın Yargıtay tezgâhı
Paralel Yapı'nın Yargıtay tezgâhı
23 Eylül 2014 07:39
Yargıtay bugün HSYK'ya göndereceği üyeleri belirlemek için sandığa gidecek. Paralel Yapı'nın Ekim tezgahı ise, sosyal demokrat ve milliyetçi adaylarla ittifak kurup, hâkim ve savcılara gözdağı vermek.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Yargıtay'dan gelecek üyeleri için bugün sandık kuruluyor. Yargıtay'daki seçimlerde paralel yapı 12 Ekim öncesi hakim-savcılara güç gösterisinde bulunmaya hazırlanıyor.

Seçimde aynı zamanda sosyal demokrat ve milliyetçi muhafazakar üyelerin paralel yapı ile yapacakları dillendirilen ittifakın da testi yapılacak. Seçimlerde, paralel yapı ile bağlantılı olduğu belirtilen adaylar, sosyal demokrat olarak tanımlanan üyelerin destekleyeceği bilinen adaylar ve milliyetçi muhafazakar üyelerden oy alacak adaylar yarışacak.

Seçimler, YSK denetimi dışında olduğu için resmi aday bildirimi olmuyor ancak kulislere yansıyan bilgilere göre halen HSYK üyesi olan Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu, Rıza Şahin, Yakup Ata, Mustafa Kemal Özçelik, Kerim Tosun, Halit Baysoy, Salih Sönmez, Bahri Aydoğan, Ali Eryılmaz, Mustafa Ateş, Alp Arslan, Muharrem Akkaya ve Ali Orhan aday olarak yarışacak. Seçimin12 Ekim'de tüm hakim-savcılar arasında 10 üyelik için yapılacak olan seçimler öncesinde seçilecek üye sayısından daha önemli sonuç ve hedefleri olacak. 

1- Gülen Hareketi'nin güç gösterisi: Yargıtay'da var olduğu dillendirilen "Paralel Yapı", bugünkü seçimlerde ya doğrudan kendisinin ya da YARSAV veya sosyal demokrat adaylar arasından işaret edeceği adayın seçilmesini sağlayarak asıl üyeliklerde 3'te 3 sonucuna varırsa güç gösterisinde bulunacak.

Gülen Hareketi böylelikle 12 Ekim'de hakim-savcılar arasından yapılacak seçimler öncesinde yargı camiasına "güç bizde" mesajını vermiş olacak. Böylelikle Paralel Yapı, YARSAV ve sosyal demokrat hakim-savcılara da "bizimle ittifaka devam ederseniz, sizden de HSYK'ya üye seçeriz, aksi halde biz olmadan üye belirleyemezsiniz" demiş olacak. 

2- İttifakta samimiyet testi: Seçimler öncesinde YARSAV'ın Gülen Hareketi'yle belli isimler üzerinde işbirliği yapabileceği belirtiliyordu. Bu iddia özellikle YARSAV çevrelerinde reddedilse de Yargıtay Başkanlık Divanı seçimlerinde bu ittifakın işleyebileceğinin işaretleri alındı.

Yargıtay'daki sosyal demokrat ve YARSAV'a yakın isimler Başkanlık Divanı seçimlerinde Yargıtay'daki yeni üyeler olarak bilinen "blok"la birlikte hareket etti. Bugünkü seçim, aynı ittifakın devam edip etmediğini de gösterecek. Bu ittifak devam ediyorsa 12 Ekim seçimleri öncesinde de hakim-savcılara paralel bir mesaj olacak. 

3- Sosyal demokrat anahtarı: Bugünkü seçimlerde aynı zamanda YARSAV ve diğer sosyal demokrat üyeler de Yargıtay'da gücünü görecek. Bu nedenle halen HSYK üyesi olan Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu'nun, 3 asıl üye arasında olup olmayacağı önem kazanacak.

YARSAV ve sosyal demokrat üyeler 3 isimden en azından birini belirleyebilecek güçte olduğunu görürse bunun 12 Ekim'deki seçimlere yansıması da olacak. Böylece YARSAV, 12 Ekim öncesinde hakim-savcılara "hükümet veya Gülen Hareketi'ne yaklaşmadan da üye belirleyebiliyoruz" mesajını verecek. 

En çok oy alanlar seçilecek

Yargıtay'daki Hukuk Genel Kurulu, Ceza Genel Kurulu veya daire başkanlığı gibi seçimlerde salt çoğunluk aranırken bugün yapılacak HSYK üyeliği seçimlerinde en çok oy alan 3 isim asıl, 3 isim de yedek üye olarak belirlenecek. Seçimlerde sadece Yargıtay üyeleri oy kullanacak. Yargıtay'da görev yapan savcı ve tetkik hâkimleri 12 Ekim'deki seçimlerde oyunu kullanacak. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler