YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın üçüncü operasyonu da başarısız oldu!
Seçim ayarlı operasyonun ikinci dalgasından sonra bu kez Türkiye’'nin dış politikadaki imajı hedef alındı. Türkmenler’e giden insani yardım TIR’'ı “El Kaide'’ye silah götürüyor” diye haber yapıldı. Fakat operasyon boşa çıktı.
Paralel Yapı'nın üçüncü operasyonu da başarısız oldu!
03 Ocak 2014 / 09:05 Güncelleme: 03 Ocak 2014 / 09:15

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'’ın uluslararası komplo olarak nitelediği ve devamının geleceğini işaret ettiği operasyonlardan sonuncusu Hatay'’da gerçekleşti.

17 Aralık’'ta ‘yolsuzluk’ maskesiyle bakan çocukları ile iş adamları ve bürokratları hedef alan ilk operasyon dalgasının ardından bir hafta sonra Başbakan Erdoğan'’ın oğlunu hedef alan ikinci dalga operasyona kalkışılmış ancak yargı darbesi Başsavcılık tarafından engellenmişti. Dün üçüncü dalga Hatay'’da Türkmenler’e yardım götüren TIR üzerinden MİT’'e ve Türkiye’'nin dış dünyadaki itibarına yapıldı.

Silah ve mühimmat ihbarı

Hatay'’da içinde MİT görevlilerinin de bulunduğu bir TIR, gelen “içinde silah ve mühimmat var” ihbar sonrasında durdurularak aranmak istendi.

TIR'da görevli personelin MİT kimliklerini göstermeleri sonrasında Jandarma olayı Savcılığa bildirirken, Savcılık TIR’'ın aranması kararında diretti.

Bu sırada Radikal ve Todays Zaman ve Zaman gazetelerinin internet sitelerinde ve Twitter’'de “İHH TIR'’ı silahla yakalandı” iddiaları yayıldı. TIR’'ın Türkmenlere götürülmek üzere insani yardım malzemesi taşıdığı İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından açıklandı.

Vali Lekesiz müdahale etti

Savcının ihbar doğrultusunda TIR’'ın aranması için yaptığı baskı üzerine Jandarma görevlileri tarafından TIR’'ın Jandarma'’ya ait depoya çekildiği öğrenildi. TIR'’ın çekildiği depo nedeniyle olay polis bölgesine girerken, olay yerine intikal eden savcının, Emniyet’'e haber verdiği belirtildi.

Olay yerine polisler de gelirken TIR’'ın aranması konusunda Jandarma, MİT ve Emniyet görevlileriyle savcılık arasında tartışma çıktığı öğrenildi. Çıkan kriz üzerine Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, söz konusu araçta MİT görevlileri bulunduğu, bu görevlilerin özel statü gereği doğrudan Başbakan'’a bağlı olarak görev yaptıklarını ifade ederek, TIR’'ın alıkonulmasının hukuksuz olduğunu bildirdi.

Türkmenlere giden yardımlar

Olay yerinden Emniyet görevlileri ayrılırken, Savcılık ve Jandarma'’nın ayrı ayrı tutanaklar tuttuğu öğrenildi.

İstihbarat birimlerinden alınan bilgilere göre Hatay’da önceki gün durdurulan ve içinde mühimmat olduğu belirtilen TIR'’ın Hatay’'ın Lazkiye sınırında bulunan Türkmen bölgesine yardım taşıdığı anlaşıldı. TIR gerekli tutanaklar tutulduktan sonra yoluna devam etti. Söz konusu TIR'’ın Suriyeli Türkmenlere gittiği ve insani yardım malzemesi taşıdığı öğrenildi.

El Kaide ile bağlantı çabası

TIR'’ın İHH’'ya ait olduğu bilgisinin servis edilmesinin ise Türkiye’'nin El Kaide ile ilişkilendirilme çabasının bir parçası olduğu görüldü.

İstihbarat birimlerinden elde edilen bilgilere göre, daha önce Türkiye'’yi transit kullanarak Suriye'’ye geçen El Kaide gönüllüleri konusunun ‘Türkiye El Kaide’'ye yardım ediyor’ şeklinde yansıtılarak, Türkiye’nin uluslararası arenada itibarsızlaştırılmasının sağlanmak istendiği belirtildi.

 

STAR

15:04
 // VIZ GELİR TIRIS GİDER
Kirli eller kırılacak, karanlık yüzler tokat yecek. Bunları tır çarpmışa döndürecez. Beddua ile talimat vermek neymiş görecekler. Bundan sonrasını, içimizdeki simon'lar düşünsün....
03 Ocak 2014 15:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler