YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın tahliye oyunu Mersin'de yeniden sahneye konuldu!
Paralel Yapı'nın İstanbul'daki korsan tahliye operasyonunun bir benzeri Mersin'de yaşandı. Yetkisiz mahkeme, tutuklu 5 polis için tahliye yolunu açacak bir kararın altına imza attı. Başsavcılık hukuksuz karara itiraz etti
Paralel Yapı'nın tahliye oyunu Mersin'de yeniden sahneye konuldu!
05 Temmuz 2015 / 08:42 Güncelleme: 05 Temmuz 2015 / 08:46

Paralel Yapı, İstanbul'un ardından Mersin'de de 5 polisi hapisten kurtarmak için yargı kolunu harekete geçirdi. Yetkisiz mahkemenin tahliye yolunu açacak kararına, başsavcılık itiraz etti. Haziran ayından beri tutuklu olan 5 Paralel polisi kurtarma operasyonu şöyle gelişti:

Paralel Yapı'ya yönelik olarak Haziran ayında Mersin merkezli ve 19 ilde büyük bir operasyon gerçekleştirildi. Mahkemeye çıkarılan 27 şüpheliden 5'i tutuklandı. Şüphelilerden eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Suat D. ile emniyet mensupları Ahmet Ş, Bekir K, Erdem K. ve Hüseyin A, "Terör örgütü kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, adli yargılamayı ve hükümetin işleyişini kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs, iftira, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kaydetme, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, suç uydurma, hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçlarından cezaevine konuldu.

Ağır cezadan ilginç karar

Bu gelişmenin ardından, Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından gerçekleştirilen tutuklamalara yapılan itiraz, 1. Sulh Ceza Hakimliği'nce reddedildi. Fakat şüpheli avukatları bu kez İstanbul'da olduğu gibi sulh ceza hakimliklerininin reddettiklerine dair Mersin 12. Asliye Ceza Mahkemesi'ne dilekçe verdi, aynı zamanda tahliye talebinde de bulundu.

Hakim Derya Bayburtluoğlu, talep konusunda karar verme yetkisi bulunmadığını, yetkili mahkemenin 1. Sulh Ceza Hakimliği olduğunu belirten bir karar verdi. Bu karar itiraz üzerine ağır ceza mahkemesine taşındı. Dosyayı 17 Haziran'dan 29 Haziran'a kadar bekleten Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemesi'nin dosya hakkında karar verme zorunda bırakan bir hükmün altına imza attı. Başkanı bir süre önce izne çıkan ve başka mahkemelerden heyet oluşturulan ağır ceza mahkemesinin kararı tartışmalara yol açtı. Mersin 12. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi ise soruşturmayı yürüten savcıdan dosyayı talep etti.

Başsavcılık kararı veren ağır ceza mahkemesinin bir üst mahkemesi konumunda bulunan Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Mahkeme 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını yerinde görürse, Türkiye genelinde Sulh Ceza Hakimlikleri'nin kararlarının Asliye Ceza Mahkemelerince denetlenebilmesinin önü açılacak.

Dolayısıyla bu tezgâh sonuç verirse, tüm Paralel tutuklular için emsal oluşturma tehlikesi belirecek. İstanbul'da da nisan ayında aralarında Hidayet Karaca ve Paralel polislerin de bulunduğu 63 şüpheli korsan bir tahliye operasyonu ile cezaevinden kaçırılmak istenmişti. İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin hukuksuz toplu tahliye kararı, 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yok
hükmünde sayılmıştı.

İşte o heyet

Asliye Ceza Mahkemesi'ni karara zorlayan ağır ceza heyetinde bulunan Hakim Yasin Valacık; Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üyesi... Başkan izinli olduğu için, yerine geçici olarak başkan olarak atandı. Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı yaparken 17-25 Aralık sonrasında düz hakim olarak Mersin'e gönderildi. Diğer üye Ali Erdem Sevdim ise 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üyesi... 4. Ağır Ceza Başkanı izne ayrılınca heyeti tamamlamak üzere bu mahkemede geçici olarak görevlendirildi. Daha önce Adalet Bakanlığı tetkik hakimliği yapıyordu. Heyette bir de kuradan gelme ve yeni bir hakimin bulunduğu öğrenildi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler