YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın tahliye kumpası deşifre oldu
Paralel Yapı'nın yargı içerisindeki yeni kumpası tutuklanan polislerin tahliyelerinin istenmesiyle açığa çıktı.
Paralel Yapı'nın tahliye kumpası deşifre oldu
23 Nisan 2015 / 05:37 Güncelleme: 23 Nisan 2015 / 09:20

Paralel yapı operasyon da tutuklanan polislerin avukatları 20 Nisan’da toplu şekilde hakimi eski özel yetkili mahkeme başkanı olan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nden tahliye talep etti.Hakim Metin Özçelik de yetkisi olmadığı halde paralel yapıya ilişkin savcılardan soruşturma dosyalarını isteyip karar vermek üzere harekete geçti.

İstanbul’da paralel yapıya ilişkin operasyonlar çerçevesinde tutuklanan polislerin avukatları tahliye için yeni bir oyuna girişti. Avukatlar, Sulh Ceza Hakimlerini reddettikleri bahanesiyle 20 Nisan’da hakimi özel yetkili eski mahkeme başkanı olan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Hakim Metin Özçelik de paralel yapı soruşturmalarına bakan savcılardan dosyaları talep etti.

Daha önceki plan

Paralel yapı soruşturmasında tutuklanan polislerin avukatları müvekkillerini tahliye ettirebilmek için her türlü yola başvuruyorlar. Daha önce Sulh Ceza Hakimlerini reddettikleri gerekçesiyle hukuk dışı olarak Asliye Ceza Mahkemeleri'ni devreye sokmaya çalışan avukatlar, 7 ayrı Asliye Ceza Mahkemesi’ne tahliye dilekçesi dilekçe vermişlerdi. Bu mahkemelerden sadece İstanbul  26. Asliye Ceza Mahkemesi ile İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi  Tevhid Selam'da kumpas soruşturmasına bakan savcılıktan dosyaları istemişti. Fakat devreye Adalet Bakanlığı girerek Asliye Ceza Mahkemeleri’nin Sulh Ceza Hakimlikleri’nin kararlarına yapılan itirazlara bakamayacaklarını belirten bir yazı kaleme alarak İstanbul Adliyesi’ne göndermişti. Bu yazı ardından paralelcilerin tahliye hayali suya düşmüştü.

Bakanlığın tavrı net: Asiye cezalar yetkisiz

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü yazısında, asliye ceza mahkemelerinin sulh ceza mahkemeleri kararlarına bakamayacağı, sulh ceza hâkimlikleri tarafından alınan kararlara ilişkin itirazları değerlendirme makamının yine sulh ceza hâkimlikleri olduğu belirtilmişti. Tutuklamaya ilişkin karar hakkında sulh ceza hâkiminden başka birinin karar vermesinin yasal olmayacağı da bakanlık yazısında vurgulanmıştı.

Dosyaları istedi

Paralel Yapı'ya yakın avukatlar, Asliye Ceza Mahkemeleri'nin Sulh Ceza Hâkimliği'nin üst mahkemesi olduğu iddiasından ısrar ederek bir atağa daha geçti. 20 Nisan’da topluca değişik iş nöbetçisi olan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’ne Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen tutuklama kararlarına itiraz başvurusu yapan avukatlar, bu mahkemeden tahliye talep ettiler. Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz şubat ayında İstanbul Adliyesi’ne gönderilen yazıya rağmen bu mahkemenin hakimi olan eski özel yetkili mahkeme başkanı Metin Özçelik başvuruları şaşırtıcı bir şekilde kabul etti. Tahliye talebinde bulunulan soruşturma dosyalarını savcılarından dün itibari ile yazı ile talep eden  Hakim Metin Özçelik karar verme hazırlığına başladı.

Özel yetkili mahkeme başkanı

Hukukçulara göre kanunda,  Asliye Ceza Mahkemeleri, yeni kurulan Sulh Ceza Mahkemeleri'nin üst mahkemesi konumunda değil. Yani Asliye Cezalar Sulh Ceza Hakimliklerinin kararlarını denetleyemez.

Savcılardan dosyaları isteyen Hakim Metin Özçelik daha önce Beşiktaş Adliyesi’nde özel yetkili  İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanlığını yapmıştı. Bu mahekem Askeri Casusluk davasında sanıklara ceza yağdırmıştı. Özçelik,  daha sonra ağır cezadan alınarak asliye ceza mahkemesine gönderilmişti.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler