YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın KPSS'deki hırsızlık ağı böyle ortaya çıktı
KPSS sınavında soruları çalarak örgüte bağlı kişilere servis eden Paralel Yapı’nın örümcek ağı netleşti. Sınav öncesi 2 bin 300 kişinin telefon trafiğiyle binlerce kez birbiriyle konuştuğu ortaya çıktı.
Paralel Yapı'nın KPSS'deki hırsızlık ağı böyle ortaya çıktı
24 Nisan 2015 / 05:53 Güncelleme: 24 Nisan 2015 / 08:35

3 aylık süre içinde bazı şüphelilerin kendi aralarında 10 binlerce kez telefon görüşmesi yaptığı da tespit edildi. Telefon trafiğinde tüm yolların, direk ya da dolaylı olarak soruşturmanın 1 numarası olan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri Mehmet Hanefi Sözen'e çıktığı görüldü.

ktp-001.jpg

Buna göre yaklaşık 2 bin 300 şüphelinin, sınavdan önce birbiriyle görüşme yaparak zincir halinde soruların dağıtımında bir numaralı şüpheli olan ve yurtdışında olduğu için hakkında yakalama kararı çıkarılan Sözen'e ulaştığı tespit edildi.

10 binlerce konuşma

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara 2. Ağır Ceza mahkemesi ve Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemeleri kararıyla 01.06.2010 - 30.08.2010 tarihleri arasında 3 aylık süreyle takip edilen HTS (Historical Traffic Search-Telefon Konuşma Trafiği) kayıtlarında şüphelilerin 10 bini aşkın görüşme yapması dikkat çekti. Soruşturma, HTS kayıtlarında trafiğin yoğunlaştığı kişiler üzerinde odaklandı.

Delilleri kararttılar

HTS kayıtlarında şüphelilerin çoğunlukla görüşme yaptığı tes-pit edilen Hanifi Sözen, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreterliğini yürütüyordu. Soruların sızdırıldığı belirlenen Dernek'teki 3 bilgisayarın incelenmesi sırasında, ikisinin hard disklerinin sınavdan 3 gün önce değiştirilmiş olduğu ortaya çıktı. Hard diski değiştirilmemiş bilgisayarın imajının ise 'açılmadı' denilerek, 6 Eylül 2010'da yeniden alındığı ancak 'açılmadı' denilen imajın aslında yok edildiği tespit edildi.

fls.jpg

STAR GAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler