YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın kaynağına giriliyor
Paralel Yapı’nın finans kaynaklarından olan ve bünyesinde pek çok şirket barındıran Kaynak Holding’e, Yargıtay’dan inceleme izni çıktı.
Paralel Yapı'nın kaynağına giriliyor
20 Haziran 2015 / 05:14 Güncelleme: 20 Haziran 2015 / 08:11

Kara para ve vergi kaçakçılığı iddiaları kapsamında Kaynak Holding’de yapılan arama sonrasında el konulan imajların incelenmesine Yargıtay’dan onay çıktı.

İmajlarda yapılacak incelemelerde Holding’ten hangi kurumlara para aktarıldığı, yurtdışında hangi ülkelerle para transferi gerçekleştirildiği mercek altına alınacak. Paralelin finansman kaynaklarından olan ve bünyesinde Sürat Kargo, Sürat Bilişim, NT mağazaları, Nüans Turizm gibi şirketleri barındıran Kaynak Holding’in Üsküdar'daki merkezinde, yönetici konumundaki bir kişinin ihbarı üzerine 26 Mart 2014’te arama yapıldı. Vergi Usul Kanunu’na muhalefet suçundan MASAK ve İstanbul Mali Şube ekipleri tarafından yapılan aramada Holding’in mali ve finans hareketlerine ilişkin belgelerine ve bilgisayarlarındaki kayıtlarına el konuldu.

Kararın bozulması talep edildi

Arama, İstanbul Anadolu 31. Sulh Ceza Mahkemesi’nin, ''26.03.2014 ve 28.03.2014 tarihlerinde gün içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere arama yapılmasına izin verilmesine'' dair kararı üzerine yapıldı. Holding avukatlarının itirazını değerlendiren Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi arama kararını kaldırdı ve el konulan belgeler incelenmeden Holding'e iade edildi.

Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle bu kararının ''kanun yararına bozulması'' talebiyle Yargıtay’a başvurdu. Başvuruyu değerlendiren Yargıtay 19. Ceza Dairesi, 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararını bozarak Kaynak Holding’e incelenmesine karar verdi.

Para akışı mercek altında

FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen Kaynak Holding yakın takibe alınıyor. Yargıtay’ın izniyle birlikte Holding’e  ait iade edilen imajlar ve belgeler yeniden mercek altına alınacak. İncelemelerde Holding’ten hangi kurumlara para aktarıldığı, yurtdışında hangi ülkelerle para transferi gerçekleştirildiği üzerinde yoğunlaşılacak. Holding’in son dönemdeki kar ve zararları da yakından incelemeye tabi tutulacak.

Yargıtay 'incelensin' dedi

Yargıtay kararı bozma gerekçesinde; ''Vergi Usul Kanununa muhalefet suçu” olarak, aramanın geçerli olacağı zaman; ‘26.03.2014 ve 28.03.2014 içerisinde gün sonuna kadar bir defaya mahsus olmak üzere arama yapılmasına’ şeklinde ve şüphelilere ait aranılacak yerlerin adresleri açık olarak belirtildiği, yine şüpheliler hakkında somut olgulara dayalı başlatılan soruşturma neticesinde delillerin toplaması amacıyla arama ve el koyma kararı şüphelilerin üzerilerine atılı Vergi Usul Kanununa muhalefet suçu açısından sınırlandırılacak belli zaman dilimi içerisinde verilmesi karşısında, itirazın reddine yerine yazılı şekilde kabulüne karar verilmesinde isabet görülmemiştir'' ifadelerine yer verildi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler