YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın ihanet dosyası
MAM içindeki paralel personellerin, gemideki imkânlarla casusluk faaliyeti yürüttüğü, gizlilik dereceli projeleri kopyaladığı iddiaları üzerine Ankara Başsavcılığı 28 eski TÜBİTAK çalışanı hakkında gözaltı kararı çıkarttı.
Paralel Yapı'nın ihanet dosyası
29 Nisan 2015 / 02:29 Güncelleme: 29 Nisan 2015 / 08:14

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Marmara Araştırma Merkezi (MAM) eski Başkanı Murat Aydın, eski Başuzman Kadir Bülbül ve Vedat Küçük gibi isimlerin bulunduğu 28 eski TÜBİTAK çalışanına gözaltı kararı çıkardı. 16 kişi gözaltına alınırken Kanada’nın Oshawa kentinde olan Murat Aydın ile birlikte 11 kişinin yurt dışında olduğu öğrenildi.

Gözaltı kararı verilen şüpheliler “Görevi kötüye kullanmak, örgüt kurmak ve üye olmak, devleti zarara uğratmak ve hükümeti yıkmaya çalışmak” ile suçlandı. Yapının 2012-2013 yıllarındaki işe alımlarda resmi mülakatın yanında adaylara TÜBİTAK imamları tarafından ‘paralel mülakat’ yaptıkları belirlendi. Bu kapsamda iş müracaatında bulunan birçok araştırmacı ve mühendis resmi mülakattan geçtikleri halde paralel yapıya mensup olmadıkları için ‘paralel mülakattan’ elendikleri yönünde şikâyette bulundu. Şüphelilerin usulsüz olarak işe aldıkları kişilerden ömür boyu maaşlarının yüzde 10-15’i kadar himmet adı altında usulsüz olarak para topladıkları,  paralel yapıya bağlı dergi ve gazetelere zorla abone yaptıkları iddia edildi.

Araştırma gemisinde tahribat

Diğer suç ise ilk milli araştırma gemisi olan Marmara Araştırma Gemisi’nin bilimsel faaliyetleri engellemek için yürütülen faaliyetler. Deprem, Tsunami, Heyelan, Volkan ve Jeotermal olayların izlenmesi, sismik çalışmalar yapılması, boru hatlarının gözlenmesi, denizlerdeki enerji kaynaklarının araştırılması, gibi birçok konuda çalışma yapan geminin faaliyetlerinin engellenmesi için, paralel kişiler Tuzla’da 2 kere tahribata uğratıldığı iddia edildi.

 

STAR

hakkı
 // **
bu saatten sonra devlet hiçbir acıma duygusu olmadan hukuk içerisinde bu hainlerden hesap sormalı. bu yeni bir kurtuluş savaşıdır....
29 Nisan 2015 Çarşamba 08:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler