YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın gizli tanıkları
Ergenekon, Balyoz ve OdaTV davalarındaki gizli tanıkların en büyük ortak özelliği 'kirli geçmişleri.' Kimi rüşvetten, kimi uyuşturucudan yargılanıyor.
Paralel Yapı'nın gizli tanıkları
17 Mart 2015 / 07:14 Güncelleme: 17 Mart 2015 / 07:16

Paralel yapının kumpas davalarında kullandığı en kritik "gizli tanık"lar, davaların seyrini değiştirdi. Kumpas iddiaları üzerine Ergenekon, Balyoz OdaTV gibi davaların dosyaları raflardan inerken, bu davaların en büyük dayanağı olan tanıklar da mercek altında. Suç dosyası kabarık olan isimlerin önüne ifadeler konulup imzalamaları istendi, karşılığında sicilinin temizlenmesi garantisi verildi.

Türkiye'nin ilk kez bu davalarda tanıştığı gizli tanıkların kimliklerinin açığa çıkması ilginç bir benzerliği de beraberinde getirdi. İfade veren gizli tanıklar, çeşitli suçlara karışmış ve haklarında onlarca yıl hapis istemiyle dava açılmış isimler.

Emekli Albay Dursun Çiçek'in 'Kumpas' iddialarını araştıran İstanbul Cumhuriyet Başvacılığı'na sunulan suç duyurusunda, gizli tanıkların verdiği yalan tanıklıklar tek tek anlatıldı.

İşte kirli geçmişe sahip tanıklar: 

"Efe", Erzincan İliç savcısıyken gizli tanık oldu. Yüzü ve kimliği değiştirilip tekrar savcı yapıldı. Eşinin de kimliği değiştirilen şüpheli ABD'ye gönderildi. 

18 soruşturması var

HSYK'dan gerçek kimliği gizlenerek tekrar savcı olan Efe hakkındaki 18 ayrı soruşturmanın, takipsizlikle kapatılmasından sonra tekrar göreve döneceği garantisi verildiği ortaya çıktı. Adalet Müfettişi Ekrem Dinçer tarafından hazırlanan yazıya göre, Efe hakkında rüşvet almaktan tarihi eser kaçakçılığına kadar çok sayıda suçtan soruşturma yapıldığı sabittir.

Oradaki başka Çiçek'ti

"Munzur" adıyla gizli tanıklık yapan kişi hakkında da çok sayıda suçtan dosya bulunuyor. Çiçek'in Erzincan'a geldiğini iddia eden "Munzur"un tanıklığı MİT, İçişleri ve Genelkurmay yazılarıyla çürütüldü. Mazlum Otel'de kalan kişinin Çiçek'le isim benzerliği dışında ortak noktası bulunmadığı anlaşıldı.

Karanlık Munzur

Emekli albay Dursun Çiçek, "Kendisini Erzincan'da karşıladık" diyen gizli tanık "Munzur" ve "Karargahta birlikte yemek yedik" diyen gizli tanık "Tepe" ile ilgili de suç duyurusunda bulunuldu. "Munzur"un korucu olduğu ve adının çok sayıda suça karıştığı belirlendi.

Barondu kurtuldu

Büyükçekmece'de geçen yıl silahlı saldırıda kızı Arzu'yu kaybeden uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti, 2007'de Ergenekon kapsamında Zekeriya Öz'ün isteği üzerine gizli tanık oldu. Bu sayede ceza almadığı iddia edilen Zindaşti'nin ifadeleriyle, paralel yapıya ters düşen iki hakim açığa alınmıştı.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler