YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın dokunulmaz polisine de dokundular!
Paralel Yapı'ya yönelik 'palelel operasyon' başladı. Gözaltına alınan polisler arasında Paralel Yapı'nın dokunulmaz polisi Ramazan Akyürek de var.
Paralel Yapı'nın dokunulmaz polisine de dokundular!
22 Temmuz 2014 / 09:05 Güncelleme: 22 Temmuz 2014 / 09:15

Paralel operasyonda sahur vakti gözaltına alınan 200'ü aşkın polis arasında Paralel Yapı'nın
dokunulmaz polisi' olarak bilinen eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek de var.

Akyürek, 17 ve 25 Aralık operasyonları sonrası emniyette görevden alınan isimler arasında da yer alıyordu ancak mahkeme kararıyla görevine geri dönmüştü.

Türkiye Ramazan Akyürek ismini Hrant Dink cinayetiyle de tanımıştı. Akyürek hakkında Dink cinayetiyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle farklı davalar açılmış ancak sonuçlanmamıştı.

Peki bu isim neden bu kadar önemli?

Gülen Hareketi'ne yakınlığı ile bilinen Ramazan Akyürek'ün cemaatle bağlantısı eski İstanbul Valisi Erol Çakır'ın Akyürek'in siciline yazdığı notla günyüzüne çıkmıştı.

Akyürek, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görev yaptığı dönemde siciline dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır tarafından, "Fethullah Gülen Hareketi'ne mensup. Dikkat edilmesi gereken bir isim" notu düşülmüştü.

O cinayetlerle adı anıldı

Ramazan Akyürek'in sicilindeki bir diğer kara olay ise Trabzon Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemde Rahip Santoro cinayetinin meydana gelmesi.

Bir diğer şaibeli dosya ise Mc Donalds bombalamasından sonra bombalama olayında aktif rol oynayan Erhan Tuncel'i suç dosyasından çıkartarak emniyete ajan yaptığı yönündeki iddialar.

Teftiş kuruluna atanmıştı

Hrant Dink cinayeti olduğu sırada İstihbarat Daire Başkanlığı görevini yürüten Ramazan Akyürek, bu cinayette "İhmal ve kusurları" bulunduğu yönündeki iddialara rağmen uzun süre görevinden alınmamış, daha sonra Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine getirilmişti.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası İstanbul Emniyeti'ne sıçrayan depremle Akyürek, Teftiş Kurulu'ndaki görevinden alındı. Ancak Akyürek mahkeme kararıyla görevine geri dönmüştü.

 

İNTERNETHABER

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler