YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın DEVA'sı böyle ortaya çıkmıştı!
CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçlamak için gündeme getirdiği kişisel bilgilerin analizinin yapıldığı (DEVA) programı paralel yapı, tehdit ve şantaj aracı olarak kullandı.
Paralel Yapı'nın DEVA'sı böyle ortaya çıkmıştı!
19 Mart 2015 / 08:44 Güncelleme: 19 Mart 2015 / 08:48

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında, 77 milyon vatandaşın fişlendiği iddiasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı suçladı. Ancak paralel yapı, kişisel bilgilerin analizinin yapıldığı ve devlet kurumlarının gerektiğinde ulaşabileceği Detaylı Veri Analizi 1-2 (DEVA) programı çıkarları doğrultusunda kullandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı bünyesinde kullanılan DEVA 1-2 programında devletin tüm resmi kurumlarında mevcut kişisel bilgiler bulunuyor. Bu bilgilere gerektiğinde ancak hakim kararı ile ulaşılabiliniyor. Kişilere ait kişisel veri niteliğindeki 'bilgilere gereksiz yere ulaşmak' ve bu bilgileri başkalarına vermek ise yasak.

Suçu tespit edebiliyor

DEVA 1-2 programı hakkında istihbari çalışma yapılan kişi ile yapılan analiz çalışması sonucu 'kişinin mal varlığı artışında orantı olup olmadığı, geliri ile mal varlığı arasındaki dengenin nasıl olduğu' gibi hususlar da tespit edilebiliyor. Programda devlete ait (gizli) sır niteliğinde herhangi bir bilgi ise mevcut değil. İstihbarat Daire Başkanlığı bu programı kullanma gerekçesi ise 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nun ek madde 7/1 fıkrasında yer alan 'emniyet ve asayişi sağlamak' ibaresine dayandırılıyor.

Tehdit burada da ortaya çıktı

Ancak paralel yapı, söz konusu kişisel bilgileri kendi çıkarları doğrultusunda kullandı. İstihbari dinleme adı altında alakasız kişileri uydurma suçlarla dinleyerek, bu kayıtları arşiv haline getiren paralel yapı, DEVA programında bulunan bilgileri de sindirme politikasına alet etti. Paralel yapı, kişilerle ilgili suç unsuru olarak tespit ettikleri bilgileri, adli mercilere intikal ettirmek yerine tehdit ve şantaj aracı yaptı.

Müfettişler tespit etti

Mülkiye müfettişlerinin İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nda yaptığı inceleme sonucunda DEVA programında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine ilişkin kişisel bilgilerin de bu program üzerinde sistemde tutulduğu tespit edildi. İncelemede ayrıca haklarında dava açılan 10 istihbaratçı polisin 2012 ve 2013 yıllarında toplam 114 kez Erdoğan ve ailesinin özel verilerine ulaştığı da belirlendi. Bu durum ise log kayıtlarının incelenmesiyle ortaya çıktı.

Sistem mesaj verdi

Bu bilgilerin saklanması ve korunması esas alınmasına ve kişisel veri niteliğindeki bilgilere gereksiz yere ulaşmak yasak olmasına rağmen istihbaratçı polislerin Erdoğan'ın bilgilerine ulaşması sisteme gelen mesajlarla anlaşıldı. Müfetişlerin yaptığı araştırma sonucunda paralel polislerin Detaylı Veri Analizi programını hukuksuz kullandığını da ortaya koydu.

Sevdiğim için baktım!

Detaylı Veri Analiz programına şifresiyle giriş yaparak Erdoğan ve ailesinin kişisel bilgilerine 49 kez eriş sağladığı tespit edilen ve hakkında dava açılan F.Ş., ifadesinde, “Kişisel verilere baktım, başkasına bilgileri vermedim. Başbakanı sevip takdir ettiğim için giriş yaptım” demişti. Aynı şekilde Erdoğan'ın kişisel bilgilerine 4 kez erişen A.K. da ifadesinde, Erdoğan'ın kişisel bilgilerini merak ettiği için sisteme giriş yaptığını ifade etmişti. Erdoğan'ın bilgilerine 3 kez erişim sağlayan M.A. ise Sisteme giriş yapmak için kimseden emir almadım. Sorgulamayı görev gereği yaptım. Ancak Başbakanın kişisel bilgilerini neden sorguladım hatırlamıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

 

YENİ ŞAFAK

bu çete yok edilmeli
 // ali
devletin her türlü imkanını kullanıp millete ihanet eden bu çete yok edilmeli. böyle terbiyesizlik olmaz....
19 Mart 2015 Perşembe 08:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler