YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın dershane uyanıklığı!
Dershanelerin dönüşümünü 'eğitime darbe' diye duyuran Paralel Yapı, dönüşüm fırsatını kaçırmadı.
Paralel Yapı'nın dershane uyanıklığı!
12 Şubat 2015 / 12:04 Güncelleme: 12 Şubat 2015 / 16:44

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin dönüşümü ile ilgili kararını CHP aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne götüren Paralel Yapı, daha mahkeme kararını açıklamadan özel okula dönüşüm için sıraya girdi. Paralel Yapı'daki bu telaşın, Anayasa Mahkemesi'nden dershaneler ile ilgili 'ret' kararı çıkacağı yönünde duyumlarıyla ilgili olduğu öğrenildi.

AYM'yi beklemeden

Dönüşüm için 1 Eylül 2015'e kadar süre varken dershanelerin yarıya yakını Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuru yaptı. Dönüşüm için 7 ayrı dönemde başvuru alacağını açıklayan MEB'e ilk 3 dönemde yaklaşık bin 300 dershane müracaat etti. Başvuran dershanelerin 200'den fazlası Paralel Yapı'ya yakın... Kamuoyunda "cemaatin dershanesi" olarak bilinen Maltepe, Fem ve Ana Fen Dershaneleri de dönüşüm için başvuranlar arasında. Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin özel okula dönüştürülmesiyle ilgili düzenlemesine karşı çıkan ve CHP aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvuran Paralel dershanelerin henüz karar çıkmadan dönüşüme başvurmaları dikkat çekti.

Paralel Yapı özel okullara da öğrencilere özel eğitim teşviklerinden yararlanmak için başvuru yapmıştı. Öte yandan 12 Mart'ta Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yasa ile dershanelerin özel okula dönüşüm süreci başladı. Yasada, 1 Eylül 2015'e kadar dershanelerin eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmesi, 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar da özel okula dönüşmeleri için süre verildi. MEB'in incelemeleri sonucunda, 979 dershanenin özel okula dönüşüm şartlarına uygun olduğu tespit edildi. 54 dershane ise 2014-2015 eğitim öğretim döneminde özel okul olarak hizmet vermeye başladı.

 

SABAH

 

16:32
 // +++
böylesi karaktersiz kişiliksiz vede omurgasızlar,hedeflerine ulaşmak için iyi-kötü,helal -haram bilmezler yazıklar olsun bu zihniyet yapısında olanlara...
12 Şubat 2015 16:32
ihanet şebekesinin...
 // atiker
ne okuluna ne üniversitesine ne hastanesine bir ticari ve eğitim faaliyetine devlet ve hükümet izin vermemeli hemde gizli saklı değil açıkca bunu yapmalı devletin kırmızı kablı kitabına terör örgütü olarak giren bir siyonist paralel örgütün bu ülke topraklarında artık hiç bir faaliyetine izin verilmemeli çünkü bu adamlar dallanıp budaklandıkça başımıza her kötülük gelir ak parti bundan sonra hiç bir pahanin arkasına sığınamaz herşey açık net ortada bunlar vatan millet haini fitneci ve bozguncu h...
12 Şubat 2015 Perşembe 15:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler