YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın bir oyunu daha deşifre oldu
Paralel Yapı'nın Emniyet içindeki '10 bin amir' operasyonu deşifre oldu. Erzurum'daki açık öğretim programına 'Polis Akademisi' denkliği aldıran Paralel Yapı'nın, 10 bin polisi 'amir yapma' planı ortaya çıktı.
Paralel Yapı'nın bir oyunu daha deşifre oldu
07 Mart 2014 / 08:20 Güncelleme: 07 Mart 2014 / 08:29

Paralel Yapı'nın 'uçan amir' oyunu bozuldu.

Sabah'ın haberine göre Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde açık öğretim kapsamında verilen 'Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama' programı için YÖK'ten denklik alındığı ortaya çıktı. Normalde Polis Akademisi'ne giderek amir olan polislerin, kısa yoldan amir rütbesi alma planı yaptığı anlaşıldı. 

Paralel Yapı'nın 'uçan amir' oyununu ise Polis Akademisi itirazı bozdu. YÖK Genel Kurulu'nda olumlu bulunan teklife itiraz eden Polis Akademisi, verilecek denklikle Emniyet içinde çok büyük bir yapılanma hamlesi olacağı görüşüne yer verdi. YÖK şimdi Polis Akademisi'nin bu itirazını ele alacak. 

Emniyete ipotek

Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde açık öğretim kapsamında verilen 'Güvenlik Bilimleri Lisans Tamamlama' önlisans programı (POLİTAM) 2011'de açıldı.

Program başlangıçta önlisans diplomasına sahip, emniyet mensuplarının lisans düzeyinde eğitim almalarını amaçlıyordu. Ancak daha sonra bu program önce Paralel Yapı arasında yaygınlaştırıldı, ardından da Akademi ile denkliği için girişimler başlatarak, Paralel Yapı'nın tek kalemde 10 bin amir hamlesinin üssü oldu.

İddialara göre, paralel yapı kendisiyle ilintili bazı polisleri bu açık öğretim fakültesine yönlendirdi. Eğer YÖK'ten de denklik sağlansa idi 10 bin polis bir anda komiser olacaktı.

Emniyetteki komiser sayısında büyük üstünlük sağlanacak ve emniyet yapısı değiştirilmiş olacaktı. Akdemi tarafından önceki gün yapılan itiraz ile paralel yapının çok önemli bir hamlesi daha deşifre edilmiş oldu. Şimdi YÖK'ün vereceği son karar bekleniyor. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler