YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın bir ihaneti daha ortaya çıktı
Paralel çete, polisi başarısız göstermek için Kobani olayları sırasında Şanlıurfa'daki birimlerin kameralı takip sistemini kullanmasını önledi. Polis, şüpheli araçları izleyemedi!
Paralel Yapı'nın bir ihaneti daha ortaya çıktı
18 Ocak 2015 / 08:53 Güncelleme: 18 Ocak 2015 / 08:55

Sabah'ta yer alan habere göre, Şanlıurfa Emniyeti'nde yuvalanan Paralel polisler, Kobani çatışmaları sırasında 3 ay boyunca, diğer birimlerin Kamera Takip Sistemi'ni kullanmalarını engelledi. Emniyet birimleri de şüpheli araçları kısıtlı personelle yollarda araçları çevirerek yapmak zorunda kaldı. 2'si müdür 6 paralelci polis açığa alınırken, emir aldıkları Paralel Yapı imamı öğretmen hakkında da soruşturma başlatıldı.

Şanlıurfa'da, sınırın karşısındaki Kobani kenti kuşatılınca, Emniyet Müdürlüğü, personelin önemli bir bölümünü Suruç ilçesinde görevlendirmek sorunda kaldı. Personel azalınca, bu kez Şanlıurfa merkezin güvenliğini sağlamak için Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü'ne (KOM) yetki verdi.

Kobani eylemlerinden kısa süre önce Suriye'den getirilecek patlayıcı ve silahların şehre sokulabileceği yönünde istihbaratlar alan şube de, şüpheli araçları takip edebilmek için Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü'nden Plaka Tanıma Sistemi'ne girme yetkisi istedi. Ancak cevap bir türlü gelmedi. Bunun üzerine kontrol ve takipleri, zaten kısıtlı olan personelle yollarda araçları çevirerek yapmak zorunda kaldılar. Bölge genelinde Kobani protestoları başlayınca takipler daha da zorlaştı. 

Talep yazısını arşive attılar

Polise 3 ay boyunca yetki verilmediğini öğrenen Emniyet Müdürlüğü, araştırma sonucunda Paralel Yapı'nın 155 Haber Merkezi ile MOBESE merkezini de barındıran Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü'ne yuvalandığını belirledi. Bunun üzerine kente gelen başmüfettişler, aynı birimde çalışan diğer polislerin ifadelerini alınca, büyük ihanet ortaya çıktı.

Paralelci 2 polisin bilgisayarlarında yapılan incelemede, KOM Şubesi'nden Kamera Takip Sistemi'ne giriş izni için gönderilen talep yazısının Muhabere Elektronik Şubesi'ne zamanında geldiği, ancak Paralelci polislerin evrakı arşive kaldırdığı tespit edildi.

Siverek'te öğretmenlik yapan Mustafa kod adlı Paralel imam F. K.'nin talimatıyla, emniyeti başarısız göstermek için bilinçli olarak meslektaşlarının çalışmalarını engelleyen Muhabere Elektronik Şube Müdürü Taner K. önceki Şube Müdürü Kubilay G. ile 4 polis memuru açığa alındı. Fatih K. hakkında da adli ve idari soruşturma açıldı. 

İhbarlara da sümenaltı

Yaşadıkları sıkıntıları anlatan üst düzey bir emniyet yetkilisi şöyle konuştu:

"Kentte 20'si hareketli 120 kamera bulunmasına rağmen, sisteme giriş şifresi vermedikleri için, şüpheli araçları ve Kobani'den gelen örgüt üyelerini tam takip edemedik. Kameralarla yapabileceğimiz işleri personelle yapmak zorunda kaldık. Bu nedenle birçok personelimizi zorunlu olarak kentin giriş çıkışlarında ve kritik noktalarda görevlendirdik. Polislerimiz günde 12 saat çalışmak zorunda kaldı.

Bize yardımcı olmadıkları gibi, onlara gelen ihbarı da sümenaltı yapmışlar. O polisler açığa alınıp Plaka Takip Sistemi kullanılmaya başlanınca son olarak bir TIR'da 180 kilo eroin ele geçirildi. Başka bir araçta da polis merkezleri ve kamu kuruluşlarına saldırmak için hazırlanmış çok sayıda molotof kokteyli ve ses bombası ele geçirildi." 

İfade veren polisler Paralel şebekeyi anlattı

Müfetişlere ifade veren aynı birimde görevli polisler, Paralel şebekeyi şöyle anlattı: 

"Kendi aralarında 'Terör ve KOM şubeleri başarısız, her tarafı pislik götürüyor. Her tarafta adamlarımız var, yeniden geri döneceğiz' diyorlardı." 

"Şüphelendikleri polislerin yanında propaganda yapmıyorlardı. Evlerde toplantılar düzenleyip personele baskı kuruyorlardı." 

"Asayiş Şube'de çalışırken bir yıl MOBESE'de görevlendirildim. O birimde çalışan personelin çoğunluğu, evlerdeki sohbetlere katılıyordu. Ben de katılmak zorunda kaldım." 

 

SABAH

11:00
 // E.Güzel
Bu paralel yapi ne imiş her verde var!.Yeterbirazda hukuktan adaletten bahsedin.herkesi aynı torbaya koydular.birazda çaglayanlardan, derelerden, zarraplardan.eurolardan dolarlardam yazın. 28 subat vari kiş ortasinda kapatilan polis kolejinden bahsedin. Biraz empati yapip 30 saniye onlarin yerine düsünün.yeter biraz da bakara da hahsedin.cemaati tamamen ögrendik....
18 Ocak 2015 11:00
09:55
 // İlker
Yazıklar olsun...
18 Ocak 2015 09:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler