YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın AYM dinlemesi kanıtlandı
Anayasa Mahkemesi’nin Paralel Yapı tarafından dinlendiği kanıtlandı. Derin yapının AYM üyelerini 2007 – 2009 yılları arasında İBDA-C örgütü üyesi oldukları iddiasıyla dinlediği ortaya çıktı.
Paralel Yapı'nın AYM dinlemesi kanıtlandı
05 Ocak 2015 / 03:26 Güncelleme: 05 Ocak 2015 / 08:05

Verdiği kararlarla son günlerde tartışılan Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üyelerinin yıllardır dinlendiği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anayasa Mahkemesi’ni de dinliyorlar” sözlerini doğrulayan tele kulak soruşturmasına göre AK Parti hakkında kapatma davası açıldığı sırada AYM üyeleri ve görevlilerinin telefonları sahte isimlerle İBDA-C Örgütü üyesi oldukları iddiasıyla dinlenmiş. Şimdi gözler paralel yapı ile ilgili ‘belge’ isteyen Haşim Kılıç’ta.

Erdoğan söylemişti

AYM’nin paralel yapı tarafından ne denli bir kuşatma altında olduğu kanıtlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paralel örgütün, devletin bütün kurumlarına sızdığını belirterek, "Anayasa Mahkemesi'ni de dinliyorlar ve son zamanlarda atılan adımlar bizde bu soru işaretlerini doğuruyor. Çünkü her şeyleri şantaj, her şeyleri bunların montaj" sözlerinin ardından gözlerin çevrildiği Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç paralel yapılanmayı kabul etmediği yönünde açıklamalar yapmıştı.   

Kılıç belge istemişti

Haşim Kılıç paralel yapının tüm oyunlarının deşifre olmasına rağmen "Bunun için mutlaka ortaya belgenin ve bilginin konması lazım. Belge ve bilgi olmadan insanlar itham edilerek çok ciddi yanlışlar yapılıyor. Hem kendi kurumum hem diğer kurumlar için söylüyorum imzasız, bir yığın dilekçe geliyor, 'şu şucu, bu bucu' diye. Fişlemeler yapılıyor" demişti. Kılıç’ın bu sözlerinin ardından çok çarpıcı bir gelişme yaşandı.  2008 yılında AK Parti hakkında kapatma davası açıldığı dönemde Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bazı üyeleri ile görevlilerinin telefonlarının sahte isimler ile İBDA-C örgütü üyesi oldukları iddiasıyla dinlendiği ortaya çıktı. HSYK Başmüfettişi Ali Rıza Karakan tarafından yürütülen telekulak soruşturmasında ortaya çıkan dinleme skandalında  telefonu dinlenen üyelerden AYM’nin bugünkü Başkanvekili Serruh Kaleli, Ahmet Akyalçın da bulunuyor.   

İşte dinlenen isimler

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı tarafından 2007-2009 yılları arasında sahte isimlerle yapılan istihbari dinlemelerde AYM’nin de hedef alındığı ortaya çıktı.  AYM çevreleri içinde hedef alınan isimler şunlar: n Nilgün Özgüldür (AYM’nin askeri üyesi Serdar Özgüldür’ün kardeşi Haluk Özgüldür’ün eşi) 10 Temmuz 2007’de İBDA-C örgütü üyesi olduğu iddiasıyla dinlemeye alındı. n Serruh Kaleli (AYM Başkanvekili) 21 Temmuz 2008’de Mustafa Seyyid Azat sahte ismi ile İBDA-C örgütü üyesi olduğu iddiasıyla dinlendi. n Ahmet Akyalçın (AYM Üyesi) 22 Nisan 2008’de Selami doğan sahte kimliğiyle İBDA-C örgütü üyesi olduğu iddiasıyla dinlemeye alındı. n Emine Aydoğdu (AYM Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü) 25 Nisan 2008’de Halil Kızılöz sahte ismi ile DHKP-C örgütü üyesi olduğu iddiasıyla dinlendi.

Yüce Divan için çirkin kampanya

 

Dört eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmesini sağlamak isteyen paralel yapı AK Parti içine nifak sokarak zayıf bir koalisyon hükümeti hedefliyor. Yüce Divan'la aynı zamanda halen görevden alınan ve tutuklanan elemanlarının da serbest kalarak devlet içindeki görevlerine geri dönmesi hesaplanıyor.

Görevlerine geri dönmek istiyorlar

Hakkında soruşturma açılan veya görevden alınan emniyet ve yargı mensupları da bir Yüce Divan’a sevk kararı sonrası haklarındaki kararlara itiraz edecek bir zemine kavuşacak. Böylece paralel yapı halen görevden alınan veya tutuklu olan elemanlarının serbest kalmasını ve görevlerine dönerek tekrar devlet içine sızma faaliyetlerini yürütecek.

İBDA-C kılıfıyla dinlemişler

AYM üyelerinin dinlendiği dönem olan 2008-2009 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından devletin en kritik isimleri ve kurumlarının dinlendiği ortaya çıkmıştı.

Paralel Yapı'nın emniyet ayağındaki tepe isim olarak gösterilen Ramazan Akyürek’in İstihbarat Daire Başkanı olduğu dönemde Genelkurmay Başkanlığı santral numaraları, Milletvekilleri, işadamları ve bürokratların bulunduğu 1000 kişinin İBDA-C örgütü üyesi oldukları iddiasıyla sahte isimlerle dinlendiği ortaya çıktı.

STAR

aym dinlendi ne oldu...
 // atiker
yapılan dinlemelerde elde edilen bulgular haşim kılıça uluştırıldı oda aym paralel adına esir aldı diğer üyelere karşı şantaj olarak kullanıldı haşim ağanın eli güçlendirildi istidiği gibi at oynatmaya başladı hani ergenekondan dinlenen bir üye vardı şarlakmı neydi şimdi haşim ağanın en yakınında duruyor bu adam kendini çok iyi kamufle derek aym ele geçirdi şimdide paralelin amaç ve çıkarları doğruldusunda hukuksuz bir şekilde kullanıyor seçim sürüci ve yüce divan meselesi türkiyenin başına yeni...
05 Ocak 2015 Pazartesi 10:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler