YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel yapıdan 'saklı' skandal
Paralel polis istedi, paralel savcı sahte isim ve IMEI numarasıyla dinleme talebinde bulundu, paralel mahkeme kabul etti, şikayet üzerine, bir başka savcının talebi ise, ‘bir şey yok’ denilerek gizlendi. Skandalı Bakanlık müfettişleri deşifre etti.
Paralel yapıdan 'saklı' skandal
18 Eylül 2014 / 18:15 Güncelleme: 18 Eylül 2014 / 18:16

Paralel yapıya mensup hakim ve savcıların, sahte isimler ve IMEI numaralarıyla yaptıkları hukuka aykırı dinlemeleri gizlemek için akıl almaz yöntemler uyguladıkları ortaya çıktı. Olay özetle şöyle gelişti: Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, hakkındaki yasadışı dinleme yapan kişilerle ilgili olarak Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Fatih Cumhuriyet Savcısı Ercan Altuncu, 1 Aralık 2010’da özel yetkili İstanbul Başsavcı vekilliğine yazı yazdı. Savcı 7 Aralık’ta da kararın verildiği 11.ACM ve İstanbul Emniyetinden bilgi talep etti.

Alenen yalan söylendi

Yazıda, dinleme kararının esas numarası verilerek “Önleme dinlemesine ilişkin kararın hangi özel yetkili mahkeme tarafından verildiğinin tespiti ile bu mahkemeden elde edilecek kararın onaylı bir suretinin savcılığımıza gönderilmesi acilen rica olunur” denildi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan imzasıyla 28 Aralık 2010’da bu yazıya yanıt verildi. Verilen yanıtta, “Yapılan inceleme sonucunda özel yetkili mahkemelere müzekkere ile konu sorulmuş 9-10 ve 11.ACM’lerin böyle bir karar vermediği anlaşılmış, 12-13 ve 14.ACM’lerinden henüz cevap gelmemiş olup cevap geldiği takdirde ayrıca bilgi verilecektir” denildi.

Hanefi Avcı, bu sefer yasa dışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle eski İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna ilişkin soruşturmayı tartışmalı bir başka isim Adnan Çimen yürüttü. Daha önce ismi Tevhid Selam sözde örgütü kapsamında ünlü isimleri dinlemesiyle gündeme gelen Çimen, paralel polislerle ilgili  “kovuşturmaya yer yok” kararı verdi. Savcı Çimen’in bu kararına ilk önce Bakırköy 9.ACM nezdinde itiraz edildi.

Dava talebi sonuçsuz kaldı

Mahkeme de kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararı bozdu.  Savcı Adnan Çimen, mahkeme kararına uymayarak ikinci kez kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Bu karara da Bakırköy 6.Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde itiraz edildi. 6.Ağır Ceza Mahkemesi de bir önceki mahkeme gibi savcının dava açmasını istedi. Ancak Savcı Adnan Çimen bu karara da uymadı.  

Mahkeme yok dedi müfettiş buldu

Savcı Süleyman Pehlivan “11.Ağır Ceza Mahkemesi’nin böyle bir kararı yok” demesine rağmen, şikayet üzerine idari soruşturma yürüten Adalet Bakanlığı Başmüfettişleri 11.ACM’nin kararına ulaştı. Adalet Bakanlığı Başmüfettişlerinin bulduğu karar üzerine Fatih Savcılığı yeniden devreye girerek mahkemeden kararı istedi. İkinci yazı üzerine daha önce gizlenen karar Fatih Savcılığı’na gönderildi.

Sahte isimle dinleme

Özel yetkili savcılığın meslektaşından gizlediği kararda, Hanefi Avcı’nın telefonu ve IMEI numaralarının “İbrahim Sağlam” ismiyle dinlendiği belirlendi. Mahkeme kararında Avcı’nın,  “organize suç örgütü” kapsamında 7 Kasım 2009’da 3 ay süreyle dinlenmesinin istendiği öğrenildi. Aynı şekilde Devrimci Karargah Örgütü kapsamında tutuklanan Necdet Kılıç’ın da “Necdet Kalan” ismiyle ve “Organize suç örgütü” kapsamında dinlenmesi istendi.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler