YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'dan imzacı akademisyenlere destek
Paralel Yapı'dan imzacı akademisyenlere destek
18 Ocak 2016 11:09
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, devleti katliamla suçlayan akademisyenlere destek açıklamadı yaptı.

Devleti katliam yapmaklla suçlayan bildiriyi imzalayarak Türkiye'nin gündemine oturan akademisyenlere destek olanlar ve karşı çıkanlar ile ilgili her gün yeni bir haber düşüyor.

Gülen Hareketi tarafından finanse edilen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı da o akademisyenlere destek bildirisi yayınladı.

İşte vakıf tarafından yapılan açıklama:

"SADECE FİKİRLERİ İFADE ETTİLER.."

Demokrasi, şiddeti teşvik etmeyen her türlü fikrin özgürce ifade edilebildiği rejimdir. Düşüncenin özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Düşünce ve ifade hürriyeti insanlığın gelişmesine katkı sağlayan en temel unsur olmuştur. İktidarın, devlet ve medya gücüyle, sadece fikirlerini ifade ettikleri için bilim insanlarını şeytanlaştırması, gözlerini korkutması, hedef göstermesi ve teröre destek verdikleri iddiasıyla linç etmeye çalışması asla kabul edilemez.

ŞİDDETİ DOĞRUDAN ÖVMÜYOR

En aykırı, ters ve sarsıcı fikrin bile şiddeti doğrudan övmedikçe, kamuoyunda dillendirilmesi en tabi insan haklarından birisidir. Fikir ve ifade hürriyeti kutsaldır ve hiç bir gücün onu yok etme hakkı yoktur. Fikirlerinden dolayı insanları susturmaya çalışmak, onları ikiyüzlülüğe zorlamaktır. Bilim insanları, toplumlarının dinamosudur. Onların dile getirdikleri fikirler, bazen toplumlarının değerlerine ters bile olsa, hür bir kamuoyu ortamında, birbiri ile çarpışınca, ortaya hakikat çıkar.

AKADEMİSYENLERİ SUSTURANLAR DİĞER MİLLETLERİN TAKLİTÇİSİ OLUR

Buna sabrı ve tahammülü olan milletler, insanlığa orijinal ve değerli katkılarda bulunabilirken; düşünürlerini susturanlar, kâğıt üzerinde bağımsız görünseler de, daima başka milletlerin takipçisi, taklitçisi ve uydusu olarak kalırlar. Üniversite camiasının kutuplaştırıldığı, özgürce yazdırılmadığı, konuşturulmadığı ve ifadelerinden ötürü linç edildiği bir ülkede sorunlar katlanarak artar. Üniversiteler, toplumların bin bir fedakârlıkla kurdukları, kendilerini ve nesillerini geleceğe hazır edecekleri mekânlardır. Burada asıl olan, özgür ve bağımsız düşüncedir; şu ya da bu güce ve hatta topluma da itaat değildir.

BİLİM İNSANLARI YÖNETİCİLERİNE HESAP VEREMEZLER

Bilim insanları, üniversitelerindeki yöneticilere bile fikirlerinden dolayı hesap vermezler. Devletler ve muktedirler, çoğu zaman hür ve bağımsız düşünen insanlardan rahatsız olurlar. Ancak demokrasiler, rahatsız olunmasına rağmen, özgür düşünce ve ifade hürriyetini güvence altına almışlardır. Kürt sorunu, bu ülkenin şiddetle kanayan yarasıdır. Ancak, bu sorunun, ülke bütünlüğünü tehdit eden, terör esaslı hamle ve hareketlerle çözülemeyeceği aşikârdır. Şiddet ve teröre başvuran bir örgütle devletin bazı birimlerinin kapalı kapılar ardındaki müzakerelerine indirgenen bir süreçle de bu sorunda kapsamlı bir çözüme ulaşılamaz.

KÜRTLERİN KENDİLERİNİ EŞİT HİSSEDECEKLERİ BİR ÇÖZÜM..

Ülkenin elitlerine düşen, bu sorunu, hiç bir fikri şeytanlaştırmadan, kamuoyunda özgürce müzakere etmek ve ettirmek ve parlamento yolu ile Kürtlerin kendilerini eşit hissedecekleri bir çözümü, ülkeyi ve toplumları bölmeden, aramaktır. Demokrasilerde sorunlar müzakere ve mutabakat gözetilerek ortak akıl diyebileceğimiz toplumsal uzlaşma ile çözülür. Zamanında ortak akıl aranmadığı için bugünlere gelinmiştir. Sessiz kalarak, akademisyenlerin linç edilmesine ortak olmayacağımızı kamuoyuna saygı ile ilan ederiz.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı

hain treni
 // kerim
hainlerin hainlik edenlere arka çıkmasına şaşmamak gerekir. ...
18 Ocak 2016 Pazartesi 16:53
yapmayın, etmeyin
 // zülfikar
ne "hocası" ya; bir de hala hoca diyorsunuz şu herife. Adam gibi hocalar ile aynı kefeye koymak olur....
18 Ocak 2016 Pazartesi 13:22
 // İbrahim erol
Makaleyi ya Fetullah hoca yazmış;yada onun yazılarını yazanlar kaleme almış....
18 Ocak 2016 12:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler