YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'dan belgelere hokus pokus!
Paralel Yapı'dan belgelere hokus pokus!
30 Mart 2015 11:48
Yalvaç savcısının hazırladığı dosyayla 2010 yılında başlatılan KPSS soruşturmasına paralel savcının nasıl engel olduğu ortaya çıktı.

Dönemin Ankara Başsavcıvekili Ş.S.’nin ‘birleştirme yapacağım’ diyerek istediği ve baskında ele geçirilen 130 çuval belgeyi işlem yapmadan yıllarca sakladığı belirlendi

2010 yılındaki KPSS sorularını çalan paralel yapı bu kumpasın ortaya çıkmaması için her yöntemi kullandı. Dönemin Ankara Başsavcı Vekili Ş.S. dosyayı “Birleştirme yapacağım” diyerek Yalvaç savcısının elinden aldı. 2,5 yıl hiçbir işlem yapılmadı. ÖSYM matbaasına baskın yapılarak el konulan 130 çuval içindeki binlerce sayfa evrakın içerisine Yalvaç savcısının hazırladığı dosya saklandı.

Soruların ham hali saklandı

Türkiye genelinden gelen 161 ihbarın hiç biri dikkate alınmadı. Gözaltına alınan şüphelilerin bilgisayarlarından soruların ham hali de çıktı. Şüpheliler ifadelerinde soruları önceden aldıklarını itiraf ettiler.  2010 yılındaki KPSS sorularını çalarak kendi yandaşlarına dağıtan paralel çetenin bu kumpası nasıl yaptığının detayları son operasyonla ortaya çıktı. 32 kişinin tutuklandığı operasyonda ele geçirilen evraklar binlerce masum insanın hakkının nasıl yendiğini de gözler önüne seriyor. İşte paralel yapının adım adım KPSS kumpası.

Baskını jandarmaya yaptırdı

Dönemin Yalvaç savcısı gelen bir ihbar üzerine çalışma başlattı. Polise güvenmeyerek soruşturmayı jandarmaya verdi. Yapılan çalışmalarda KPSS sorularının öğretmen adayı Baki S.’ye verildiği tespit edildi. Yalvaç Savcısının bu soruşturmasından haberdar olan paralel yapı hemen devreye Ankara Başsavcılığını soktu.

Birleştireceğiz hemen gönderin

Konuyu paralel yapının adamı olan  Başsavcı Vekili Ş.S. devraldı. Yalvaç Başsavcılığı’na bir yazı göndererek, “Sorular Ankara’dan çalınmıştır. Re’sen soruşturma başlatıyoruz. Birleştirme yapmak için dosyayı bize gönderin” denildi. Dosya 22 Haziran 2011’de Ankara’ya alındı. Ancak Başsavcı Vekili Ş.S. 2,5 yıl boyunca dosyayla ilgili hiçbir işlem yapmadı. Gözaltına alınan şüphelilerin bilgisayarlarından soruların ham hali de çıktı. İfadelerinde ise soruları önceden aldıklarını itiraf ettiler.

130 çuval belgeye el konuldu

Soruşturmanın yürütüldüğü imajını vermek için ÖSYM’ye çalışan bir matbaaya baskın düzenlendi. Baskında 130 çuval belgeye el konuldu. Paralel operasyon burada devreye konuldu. Yalvaç savcısının elindeki belgeler binlerce sayfanın içerisine saklandı. Dosya burada kaybedildi. Soru kitapçıkları ve optik cevap formları da Ankara Başsavcılığı’nın onayıyla ÖSYM tarafından imha edildi.

kumse bu ŞS hukuk bu savcının..
 // atiker
yakasına yapışmalı ve hesabı sorulmalıdır geçiken adalet adalet değildir paralel yapının devletten temizlenmesi gerek yoksa türkiyede ilerde çok götü işler olur karanlık günlere bir daha dönülür....
30 Mart 2015 Pazartesi 14:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler