YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'dan 17 tane 17 Aralık
Paralel'in en çok tartışılan dalgaları Yakın tarihimiz, "17 Aralık" benzeri tuzaklar, darbe teşebbüsleri ve güdümlü isimlerin operasyonlarıyla dolu!
Paralel Yapı'dan 17 tane 17 Aralık
17 Aralık 2014 / 22:04 Güncelleme: 17 Aralık 2014 / 22:22

Bugün yargı eliyle hükümeti devirmeye yönelik 17 Aralık operasyonunun yıl dönümü... Türkiye'nin yakın geçmişi darbe girişimi ve rövanş operasyonlarıyla dolu. Son 10 yılda binlerce kişi gözaltına alındı. Bunlar arasında suçu 'sabit' olanlar da vardı, boş yere hapis yatanlar, cezaevinde hayatını kaybedenler, dayanamayıp intihar edenler de...

Adliye önleri de doldu taştı. Operasyonların birçoğunun aynı adresten yürütüldüğü; paralel yapının "maksada" ulaşmak için sahte delil üretmeden, bomba yerleştirmeye kadar her yolu denediği ortaya çıktı. 7 Şubat ve 17 Aralık türü girişimlerle "ülkeye hakim olmaya" çalışan paralel yapı, karşısında yer alan birçok ismi davalara dahil ederek 'kuru'nun yanında 'yaş'ı da yaktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Faili mechullere de bulaştılar" dediği yapıyla anılan 17 dava şöyle:

Ergenekon: Savcı Zekeriya Öz'ün başlattığı dava, 25 Temmuz 2008'de açıldı. 16 ayrı iddianameden oluşan davanın sanık sayısı ise 274 idi. 256 sanık hakim karşısına çıktı. 5 Ağustos 2013'te karar verildi. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu önemli isimler ceza aldı. AYM hak ihlali kararı verince birçok sanık tahliye oldu.

Balyoz: Haziran 2010'da başladı. Aralarında emekli generallerin bulunduğu 365 sanıklı dava 25 ay sürdü. 78 sanık 18 yıl, 214 sanık 16 yıl hapis cezası aldı. AYM yine hak ihlali kararı verdi, 4 tam yıl sonra 234 sanık tahliye edildi. 

KCK: 2009 yılında başlatılan operasyonlarda aralarında milletvekilleri, akademisyenler, belediye başkanlarının da bulunduğu 2 bine yakın kişi gözaltına alındı. AYM, hak ihlali bulunduğuna hükmetti. Temmuz 2014'te tutuklu sanık kalmadı. Serbest bırakılan Hatip Dicle, operasyonları paralel yapının yaptığını iddia etti. 

Poyrazköy davası: 2009'da Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmatla başladı. 86 sanığın yargılandığı davada tutuklu bulunmuyor. 

Devrimci Karargah: 1. Ordu'ya havan topu atılmasının ardından başladı. 73 sanık yargılandı. Yazdığı kitap sebebiyle paralel yapının hedefi olan Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı tutuklandı. Avcı, geçtiğimiz haziran ayında tahliye edildi. Davada 5 tutuklu bulunuyor. 

7 Şubat kumpası: MİT içine sızmaya çalışan paralel yapı, KCK davasını bahane ederek 2012 yılı Şubat ayında MİT Müsteşari Hakan Fidan'ı gözaltına almak istedi. Başbakan izin vermedi. Girişim, yakın tarihin kırılma noktası oldu.

Odatv: 2011 yılında açıldı. Aralarında gazeteci Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın da olduğu 13 kişi tutuklandı. Ahmet Şık, Fethullah Gülen hakkındaki yayımlanmayan kitabı sebebiyle gözaltına alınmıştı. Tutuklu sanık yok. 

Darbe Günlükleri: Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in tuttuğu; Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven planlarını içeren 'Darbe Günlükleri' ile ilgili 2007 yılında soruşturma başlatıldı. Dosyayı 7 yılda 6 savcı inceledi. Yetki sorunu çözülemediği için dosya ortada kaldı.

Şike davası: 2011 yılında Zekeriya Öz'ün emriyle başlatıldı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım hakkında yeniden yargılama kararı çıktı. 

Askerî casusluk: İzmir'de Nisan 2013'te görülmeye başlandı. 357 sanık hakim karşısına çıktı. Tutuklu sanık yok. 

17 Aralık: Paralel yapı 17 Aralık 2013'te emri verdi; bakan çocukları, Halkbankası Genel Müdürü, işadamları Ali Ağaoğlu, Rıza Sarraf'ın da aralarında bulunduğu 89 kişi gözaltına alındı. İki ay sonra sanıklar serbest bırakıldı. Ekim ayında davayla ilgili takipsizlik kararı verildi.

25 Aralık: 17 Aralıkta başarılı olamayan paralel yapı, bir hafta sonra Türkiye'nin ultra projelerini yürüten iş adamlarının da aralarında bulunuduğu 41 kişiyi gözaltına almak istedi. Kumpasa izin verilmedi. 

Liman operasyonu: İzmir merkezli 5 ilde operasyon yapıldı, 25 kişi "ihaleye fesat" iddiasıyla gözaltına alındı. Soruşturmadaki takipsizlik kararının ardından polisler görevden alındı.

MİT tırlarına operasyon: Adana'da Suriyeli muhaliflere yardım götüren MİT'e ait TIR'lara paralel yapı operasyon düzenledi. 32 kişi hakkında dava açıldı. 

Selam Tevhid: 17-25 Aralık'tan sonra savcılar değişti. Göreve gelenler, yüzlerce kişinin uydurma Selam Tevhid Örgütü çerçevesinde yasa dışı dinlendiğini belirledi. Paralel yapının bu çerçevede 242 kişiyi gözaltına almak istediği ortaya çıktı. 

Tahşiye: Gülen Hareketi'ni eleştiren Tahşiye Yayınevinin sahibi M. Nuri Turan ile Mehmet Doğan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklandı. Sanıklar aylarca boş yere hapis yattı.

Dink davası: Agos Gazetesi Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili dava 2007'de başladı. Dava Yargıtay'dan döndü. Dink'i vuran Ogün Samast geçen hafta verdiği ifadesinde paralel yapıya işaret etti. Paralel yapı, Gezi olaylarının da destekçileri arasında bulundu. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler