YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'da isyan başladı: Bizi neden kaçırmadınız!
Savcıların kaçırılmasına sert çıkan Paralel örgüt üyeleri, "Zekeriya Öz'ü yurt dışına kaçırdınız, biz yaz sıcağında hapiste çürüyoruz, bizi neden kaçırmadınız" diyerek örgüt yöneticisi imamlara isyan etti.
Paralel Yapı'da isyan başladı: Bizi neden kaçırmadınız!
14 Ağustos 2015 / 05:25 Güncelleme: 14 Ağustos 2015 / 08:42

Darbe suçundan hakkında yakalama kararı çıkarılan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara, Paralel örgütün organizasyonu ile yurt dışına kaçtı. Gürcistan'a geçtikten sonra Ermenistan'ı işaret edip soluğu Ukrayna'da aldı. Herkes firari savcıların Erivan'da olduğunu sandı.

Öz'ün fatura gösteremediği on binlerce dolarlık ultra lüks Dubai tatilinin faturasını almak için Ali Ağaoğlu'nun ofisini basan Ocaklı, Zek için kaçış operasyonu başlattı.

Ocaklı'nın, iki eski savcı ile Öz soyadını taşıyan kadını, 10 Ağustos günü saat 06.30'da Tiflis'ten Ukrayna'nın başkenti Kiev'e uçtuğu ortaya çıktı. Firarilerin Kiev yakınlarındaki Liviz'de gizleneceklerini belirlendi. Bu plan ortaya çıkınca örgüt B Planı'na geçti. Faturacı işadamı Ocaklı, önce eski askerlerden bir koruma ekibi kurdu.

ÖRGÜTTE ÇÖZÜLMEYE YOL AÇTI

Zek ve yanındakilerin kimseyle irtibat kurmaması için Paralel örgüt de seferber oldu. Kaçakları Kiev'de kimsenin bilmediği bir yere adeta gömdü. Bu arada Türk istihbarat birimleri de Zek'in peşine düştü. Yakalanıp Türkiye'ye getirilmesi için çok farklı kanallardan muhataplarıyla görüştü. Eski savcılara "Kaçın" emrini ise bizzat Pensilvanya'dan Fetullah Gülen'in verdiği belirlendi.

İddiaya göre Gülen, örgüte şu mesajı iletti: "Bazı arkadaşlarımızın hapse atılıp çözülmesi ihtimalini ortadan kaldırın. 17-25 Aralık'ta bizden emir alanlar da altlarındaki kişilere emir verenler de kaçsın." Bu arada Öz'ün Bursa'da yaşayan amcasının oğlu Yusuf Öz, önemli açıklamalar yaptı. Öz, "Bir evin tek oğlu. Fetullah Hoca'nın okulunda okudu. Bundan dolayı onlarla birlikte hareket etti. Bence kalsaydı, kaçmasaydı daha hoş olurdu. Yani Türk yargısına kendisini teslim etmesi gerekirdi" dedi.

'BİZİ NEDEN KAÇIRMADINIZ?'

Meslekten ihraç edilen savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yurtdışına kaçırılmasının yankıları sürüyor. Paralel Yapı'nın bu firara tepki gösterdiği öğrenildi. Savcıların kaçırılmasına sert çıkan Paralel örgüt üyeleri, "Zekeriya Öz'ü yurtdışına kaçırdınız, biz yaz sıcağında hapiste çürüyoruz, bizi neden kaçırmadınız" diyerek örgüt yöneticisi imamlara isyan etti. Bu nedenle Pensilvanya'dan yönetilen Paralel Yapı'da çözülme olduğu belirtildi.

'BÖCEK TAKİBİ'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17-25 Aralık darbe girişimi mimarlarından eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Türkiye'ye geri getirilmesi için hukuki sürecin devam ettiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ofisine böcek konması davasındaki iki poliste olduğu gibi gerekli takip yapılacak. Nasıl ki bu iki polisin Romanya'da yakalanmasından sonra iadesi sağlandıysa savcılar için de aynı şekilde yasal işlemler yapılacaktır" dedi.

 

TAKVİM

 // fatih
Ama oldu mu böyle şikayet etmek yakıştı mı size. Hocanıza sadakatiniz nerde kaldı???...
14 Ağustos 2015 Cuma 10:39
doğru söze ne denir
 // hakan
Her türlü kanunsuz işi siz yapın kodeste siz çürüyün, onlar tatile çıksın. ...
14 Ağustos 2015 Cuma 09:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler