YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı Üs'süne 50 soruşturma!
Paralel Yapı'nın adeta üs haline getirdiği TÜBİTAK'a ilişkin, 6 ayrı başlıkta 50 farklı soruşturma konusuna ilişkin dosya, savcılığa gönderildi. Savcılık çok yönlü soruşturma başlattı.
Paralel Yapı Üs'süne 50 soruşturma!
20 Mart 2015 / 01:30 Güncelleme: 20 Mart 2015 / 08:24

Devletin zirvesinin kullandığı ve sır niteliğinde konuşmaların yapıldığı kriptolu telefonların dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından TÜBİTAK'a yönelik Başbakanlık Teftiş Kurulu soruşturması da tamamlandı. Paralel Yapı'nın adeta üs gibi kullandığı TÜBİTAK'a yönelik, geçen yıl iki aşamalı soruşturma açılırken, soruşturma sonunda dosyalar savcılığa gönderilmeye başlandı.

Başbakanlık tarafından yürütülen soruşturmada, TÜBİTAK projelerinin hangi firmalara verildiği, personel alımları, kriptolu telefonların şifrelerinin kırılması konusunda üç ayaklı bir soruşturma yürütüldü. Başbakanlık ve ilgili kurumlar tarafından yürütülen çok yönlü soruşturmaların ardından 50'ye yakın soruşturma konusu içeren dosya savcılığa iletildi. Savcılığa gönderilen dosyada 6 önemli başlık yer aldı: 

Kriptolu telefonlar

Devletin zirvesine dağıtılan 82 kriptolu telefonun şifreleri ele geçirilerek dinlendi. Bu telefonların hem şifreleri ele geçirildi, hem de üzerindeki yazılımlar çözüldü. Telefonları dinlemeye açık hale getirilen "şifreleme" kodlarının nereden, nasıl ve kimler tarafından yapıldığı da belirlendi. 

Adrese teslim projeler

Kurumdaki yönetici ve çalışanların 17 Aralık öncesine ait son 6 aylık telefon kayıtları incelendi. Kurumun önemli projelerinin Paralel Yapı'ya yakın şirketlere verildiği saptandı. 

Özel seçilmiş bilirkişiler 

Özel seçilmiş bilirkişiler eliyle kritik davaların yönlendirildiği iddiası da soruşturma konusu oldu. Türkiye'nin yakın tarihine damga vuran davalarda TÜBİTAK bilirkişileri "çapraz" görevlendirdi. Balyoz, Ergenekon, Böcek gibi önemli davalarda Paralel Yapı'nın yönlendirmesiyle hareket ederek taraflı bilirkişi raporu yazan isimler de bir bir ortaya çıkmaya başladı. 

Kozmik bilgiler sızdırıldı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın suikast iddiasıyla başlatılan 2009'da başlatılan soruşturmada verilen takipsizlik kararında, Genelkurmay'dan savcılığa gönderilen 1.5 terabaytlık "devlet sırrı" bilgilerin olduğu imaj hard diskin kopyalanıp çözümü için verildiği TÜBİTAK BİLGEM'de kopyalandığı ortaya çıktı. TÜBİTAK aleyhine rapor düzenleyenler işten aldı. Balyoz davasında hard diskler kopyalanırken tutanak tutulmadı. Birden fazla kopya alınarak saklandı. Bu da elden ele dolaştı. 

Sahte diploma iddiası

Kuruma sahte diplomalı personel alındığı tespitinin ardından son iki yılda işe alınanların belge ve sınavları tek tek incelemeye alındı. TÜBİTAK'ın yollarını ayırdığı uzmanların yerine yeni mühendis, siber güvenlik uzmanı, yöneticiler aldı. 

2 bine yakın personelle kadrolaşma 

Kurumda 17 Aralık operasyonu öncesi 2 bine yakın personel alınarak kadrolaşmaya gidildi. Aynı dönemde yaklaşık 600 kişinin işine son verildi. Kritik birimlere Paralelci mühendisler alındı. Özellikle yazılım alanında bazı projelerde çalışanların işine son verilmesinin ardında da bu yapılanma çıktı. Paralel yapılanmanın kurumda nasıl kadrolaştığı deşifre edildi. 

Stratejik noktaları ele geçirmeye odaklanmışlar

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Paralel Yapının sıradan kurumlara gitmek yerine ülkenin güvenliğiyle ilgili stratejik kurumlara yerleştiğini söyledi.

TÜBİTAK’taki yapılanmayı anlatırken Işık, “Paralel Yapı'nın zaten ülkenin güvenliğini tehdit ettiği noktalardan biri de,  her yere gidip çöreklenmiyor. Mesela TÜBİTAK’ta Temel Bilimler Enstitüsü ile hiç ilgilenmemişler, kriptolojiyle ilgilenmişler, askeri projelerde stratejik yerlerde çalışan adamları dinlemişler.  Adli bilirkişi olabilecek noktalara gitmişler” dedi.

 

SABAH - STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler